Piski
Az ünnepi rendezvénysorozat a Dévától a mintegy 10 km-re fekvő Piskin kezdődött déli 12 órától, a római katolikus templom udvarán lévő emlékoszlopnál. A megemlékezésre érkezett a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum énekkara, a Dalos pacsirták, akik Lengyel Izabella tanárnő vezényletével, alkalomhoz illő forradalmi, valamint katonadalokat énekeltek. Az ünnepség alkalmából beszédet mondtak az elöljárók, majd végezetül megkoszorúzták az emlékművet. Az ünnepség végén a “házigazdák” kisebb fogadásra invitálták a jelenlévőket.
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik nagyon fontos helyszíne volt Piski, ahol 1849. február 9-én a magyar csapatok Bem József vezérletével győzedelmeskedtek a Puchner Antal Szaniszló által vezetett osztrák-orosz haderő felett. Itt hangzott el Bem József elhíresült mondása, miszerint: „Ist die Brücke verloren, ist Siebenburgen verloren!” avagy „Ha a híd elveszett, Erdély is elveszett!” De ezen a napon a magyar csapatok győzedelmeskedtek az ellenség felett.
Déva
A következő állomás a dévai reformátustemető volt, ahol 14 órakor kezdődött a megemlékezés. Az eseményen tiszteletét tette a város polgármestere, valamint Hunyad megye elöljárói is. Az ünnepi beszédek után megkoszorúzták a temetőben lévő Tokay Vigh Károly 1848-as honvédszázados sírját.
Vajdahunyad
Az ünnepség délután 16 órától folytatódott a vajdahunyadi református templomnál, ahol a Téglás Gábor iskola kisdiákjai Dulinszky Izabella tanárnő vezetésével ünnepi előadást mutattak be. A diákok forradalmi verseket szavaltak, majd katonadalokat énekeltek, méltóképpen megemlékezvén a 1848-as forradalom és szabadságharc hőseiről. Ezt követően került sor az ünnepi beszédekre, majd megkoszorúzták a Petőfi Sándor – egyetlen Hunyad megyei – szobrát.
Déva
Déván 18 órától folytatódott tovább az ünnepség, amikor is a Téglás Gábor Elméleti Líceum aulájában a diákok egy csodálatos előadást mutattak be. Az “Adományozás a Kossuth-bankó elkészítésére” című ünnepi műsort Kun-Gazda Kinga, Mészáros Enikő, Lengyel Izabella tanárnők állították össze, amelyben a gyerekek énekeltek, szavaltak és táncoltak. Az előadás során fellépett a Szent Ferenc alapítvány Margaréta tánccsoportja. Tompos Krisztina – Petőfi Sándor program ösztöndíjasa – vezetésével toborzó, illetve szatmári táncokat mutattak be, valamint az iskola énekkara a Dalos pacsirták emelték az ünnepély hangulatát. Az egy órás előadást követően a jelenlévők vastapssal köszönték meg a nem mindennapi előadást, majd közösen énekelték el a Himnuszt, ezzel megkoronázva a Nemzeti Ünnepünket.
Déva, 2017. március 19. - Unitárius istentisztelet
A vasárnapi istentisztelet alkalmával, Koppándi Zoltán lelkész, felhívta a hívek figyelmét arra, hogy napjainkban is vannak jelképes “hidak”, amelyeket Bem apó példájára nekünk kell megvédenünk.Kihangsúlyozván azt, hogy ezek a“hidak” jelképezhetik akár az anyanyelvünket, a szülőföldünket, amelyek ha elvesznek, akkor elvész a nemzet is. Majd arra kérte a jelenlévő híveket, hogy gondolkodjanak el azon, hogy jelenünkben hol találkozhatunk ehhez hasonló “hidakkal”, valamint hogyan tudjuk megvédeni azokat. Az istentiszteletet követően egy megragadó gondolat is elhangzott, miszerint:
Nem az a magyar, akinek a nagyapja magyar, hanem az, akinek az unokája is az lesz!