Jelenlegi hely

II. Erdélyi Mesterségek Ünnepe

Kétnapos rendezvénysorozat legújabb állomása a Marosvásárhelyi várban

/ Sándor Melinda /
sandor.melinda képe

Az Erdélyi Mesterségek Ünnepe hagyományteremtő szándékkal indult útjára 2023-ban a Magyarországon csaknem 4 évtizedes múltra visszatekintő Mesterségek Ünnepe mintájára. A 2024. szeptember 21-22. között megvalósult második Erdélyi Mesterségek Ünnepe ismét nagy sikerrel került megrendezésre Marosvásárhely történelmi várában, az Erdélyi Kézműves Egyesületek Szövetsége (EKESZ), az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány és a magyarországi Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) közös szervezésében. A szervezők és a meghívott alkotók, kézművesek munkáját programjaik megvalósításában önkéntesek is segítették a rendezvény ideje alatt.

Az Erdélyi Mesterségek Ünnepe alapvető célja a gazdag erdélyi népi kézműves mesterségek, hagyományok bemutatása, valamint e tudás népszerűsítése és átadása a fiatalabb generációk számára.

Az idei évben a rendezvény kiemelt témája a játék volt, melyhez kapcsolódóan hazai és határon túli 16 év fölötti hagyományőrző népi kézművesek, játékkészítők olyan pályamunkáit várták, amelyekkel felnőtt és gyermek is szívesen játszik. A beküldött munkákból a rendezvény ideje alatt látogatható önálló kiállítás nyílt a várban. A játékkiállítás mellett a rendezvény a Székely Nemzeti Múzeum néprajz részlegének gyermekjáték, gyermekvilág kiállításának részletét és a révkomáromi festő asztalosok templomi munkáit bemutató Mosolygó mákvirágok, illatos tulipán kiállítást is.

A rendezvényen a főszerepet a hagyományos kézműves mesterségek és hagyományőrző mesterek bemutatása kapta. A fesztiválra számos neves kézműves érkezett, köztük olyan mesterek, akik a Kárpát-medence különböző régióiból hozták el tudásukat. Meghívottak voltak többek között magyarországi és romániai mesterek is, akik saját régiójuk jellegzetes technikáit és művészetét mutatták be. Az esemény részeként kiállítások, a kézműves műhelyek bemutatói, szakmai megbeszélések is zajlottak.

A kétnapos eseménysorozat színes és változatos programokat kínált minden látogatónak. A rendezvényre a legkisebbeket is egész napos programokkal, élőszavas mesemondással, gyerektáncházzal és kézműves tevékenységekkel is várták a szervezők. A gyermekek számára állandó programot a matatófal, az óriás kifestő és az ügyességi fajátékok kínáltak. A rendezvényen az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház tartott bábelőadásokat és fogadta az érdeklődőket bábkészítő műhelyében is. A játék tematikához kapcsolódóan a kisebbeknek lehetőségük volt megismerkedni és kipróbálni a hagyományos népi játékokat és azok elkészítését, az idősebbeknek pedig a nosztalgiázásra nyílt lehetőségük. 

A felnőttek számára színes szakmai programokkal, többféle néptánc és népzenei előadással, Kásler Magda népdalénekes vezetésében zajló népdaloktatással és közös énekléssel, illetve az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány székhelyén szombat este megtartott évadnyitó táncházzal készültek a szervezők.

Az ünnep lehetőséget nyújtott a látogatóknak arra, hogy közelről is megismerjék és akár saját kézzel is kipróbálják a hagyományos mesterségek, például a fazekasság, kovácsmesterség, fafaragás, nemezelés, bútorfestés, szövés vagy a bőrmegmunkálás alaptechnikáit, miközben teret biztosított a kézműveseknek a bemutatkozásra.

A 2024-es Erdélyi Mesterségek Ünnepe Marosvásárhelyen megerősítette, hogy a régió gazdag kézműves hagyománya nagy érdeklődésre tart számot mind a helyi közösségek, mind a messziről idelátogatók körében. A programok változatossága, a nemzetközi meghívottak jelenléte és a vár történelmi atmoszférája együttesen hozzájárultak ahhoz, hogy az esemény kiemelkedő kulturális jelentőségűvé váljon, egyre több érdeklődőt vonzzon, ezzel biztosítva a kézműves mesterségek fennmaradását Erdélyben.

Ismerkedés a bábokkalA játékkiállítás megnyitójánNemezelés Nagy MarivalMeglepetések a kosárfonó udvarábanA rézműves mester portékáiMoldován Horváth István és zenekara a zenedobozban zenélJáték az ügyességi fajátékokkalCsipkeverés bemutatóÓriás kifestőVásári forgatag a várudvarbanA takácsmester bemutatkozikA bábkészítő műhelyébenNéptáncosok gólyalábonNemezelt játékok a vásárbanFafaragó foglalkozás gyermekeknekA Játékcéh portékáiTáncház az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány épületében