A tojás a tisztaság, a termékenység, az újjászületés és az élet szimbóluma. A tojással kapcsolatos szokások és hiedelmek az őskortól kezdve, egészen napjainkig jelen vannak az ember életében. A legenda szerint Ostara, a germán istennő különleges madara színes tojásokat tojt. Egy nap az istennő a gyerekek szórakoztatására nyúllá változtatta a madarat, azóta tojnak a nyulak színes tojásokat.
Régészeti kutatások bizonyítják, hogy már több ezer évvel ezelőtt mennyire elterjedt volt a tojás díszítése és mekkora jelentőséget tulajdonítottak neki. Mivel termékenységi szimbólumként tartották számon, akkoriban a túlélést, a továbbélést szimbolizálhatta az emberek életében. Nem meglepő hát, hogy a tojásdíszítés szokása, habár a pogány időben gyökerezik, a kereszténység elterjedése után is fennmaradt. Leggyakrabban pirosra festették a tojásokat, például a kínaiak már több ezer évvel ezelőtt is a pirosat használták, hogy a Nap iránti tiszteletüket fejezzék ki általa. A kereszténység megszületése után a piros tojás szimbolikáját a sírjából feltámadó Krisztussal társították. Maga a tojás a feltámadást, a piros szín pedig Krisztus vérét jelképezte. Magyarországon avarkori sírokban is találtak már festett, mintás tojásokat. Az első írásos emlékek a témában Anonymus idejéből, a XIII. századból maradtak ránk.
Húsvét alkalmával szinte mindenhol festenek vagy díszítenek tojást. Kerülhet az ünnepi asztalra mint a húsvét egyik legjellemzőbb eledele, de a locsolók is tojást kapnak ajándékba. A díszített tojást készíthetjük főtt vagy kifújt tojásból is, ez utóbbinak az-az előnye, hogy hosszú ideig megőrizhető, akár több generáción keresztül is a család tulajdonában maradhat, ha megfelelően van tárolva.
Mint ahogy használati tárgyaink, ruháink is mindig az adott kor divatját és ízlésvilágát tükrözik vissza, így van ez a festett tojásokkal is. Idén nem volt lehetőség a nagy közös tojásfestő akciókra, de mégis összegyűlt egy csokorra való szép fotó, a tanítványaim, családtagjaim, barátaim és általam készített tojásokból. Kerültek a gyűjteménybe a mindenki által jól ismert írott, és növényekkel díszített batikolt tojások, de megcsodálhatunk néhány különleges nem szokványos darabot is.
Végezetül ajánlom a következő kisfilmet, amelyben Kisné Portik Irén, aki a díszített tojások titkainak egyik legavatottabb tudója, sok érdekes és új információval szolgál a nézők számára.