Jelenlegi hely
„A magyar kiejtést is tanulni kell, még a született magyarnak is. Ha nem csiszolja, újítja folytonosan, berozsdásodik." (Kodály Zoltán)
Budapesten születtem, kisiskolás koromban Törökbálintra, egy sváb faluba költöztünk. Karnagy-zenész családban felnőve hamar megtapasztaltam, milyen fontos a magyar kultúrát képviselni külföldön. Sokat utaztunk mind Németországba, mind a határon túli magyarokhoz, főleg cserekórusokhoz. Az ottani élmények, a magyarságukat ápoló emberek szemében felcsillanó fény örökké bennem fog élni. Igaz, ehhez az kellett, hogy több generáció, 12-tõl 72 éves korig teljes napokon keresztül zötyögött a turnébuszon, de az eredmény és a közönség szeretete mindig megérte.
A kulturális missziónak a családom többi ágán is hagyománya van; apai nagymamám nehéz körülmények között tanítónőként küzdött a írástudatlanság ellen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, míg anyai ágon van olyan nagynéni, aki misszionáriusként Kongóban gyógyított és tanított. Hiszem, hogy nem csak szemszínt, vércsoportot és magasságot öröklünk a felmenőinktől, hanem kulturális mintákat és feladatokat is. Talán a családi történetek miatt is hamar elkezdtem nemzetközi önkéntes szervezetnél segíteni, többek között Erdélyben, Csehországban, Franciaországban; mind a három helyen főleg tanítással és rendezvényszervezéssel kapcsolatos tevékenységeket végeztem.
Évekkel ezelőtt, Hollandiában élve magam is megtapasztaltam, milyen is a honvágy. Legjobban a nyelvhasználat hiányzott, nyelvi regiszterek, viccek, mellékes és többletjelentések, a kultúra apró mozzanatai, amiben igazán otthon éreztem magam. Valószínűleg egy ottani magyar szervezet sokat enyhített volna a honvágyamon.
A magyar identitás megőrzése mellett fontosnak tartom a jó hírünket vinni a világban, hogy más országokban élőknek más képük is legyen a magyarokról, nem csak az, amit a hírekben hallanak. A Petőfi programban között erre is módom lesz.
Varsóban a Lengyelországi Magyar Egyesület munkáját fogom segíteni, elsődlegesen a Divéky Adorján Hétvégi Magyar Iskola felső tagozatos tanulóit fogom magyar nyelvre, irodalomra és Magyarországgal kapcsolatos ismeretekre tanítani. A Lengyelországi Magyar Egyesület 25 éves múltra tekinthet vissza, az iskola pedig idén, 2019 októberében ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Ezen kívül alkalomszerűen a krakkói és wroclawi magyarok számára is szervezünk majd programokat.