A magyar nyelv napját 2011 óta november 13-án ünnepeljük, annak tiszteletére, hogy 1844-ben ezen a napon fogadták el a magyart államnyelvvé tevő törvényt.
A Zselízi Alapiskolában említésként került szóba ez az esemény. Emiatt gondoltuk azt, hogy rendhagyó módon, osztályonként magyar nyelv órákon nagyobb hangot adunk ennek az ünnepnek.
A vezetőség engedélye után, hétfői nap folyamán a 7-9. osztályosokkal beszélgettünk a nyelv eredetéről, alakulásáról és jelenlegi helyzetéről.
Szó esett a határon túli nyelvi helyzetekről: kétnyelvűségről, nyelvjárásokról, szókölcsönzésről. Összehasonlítottuk a kárpátaljai és felvidéki nyelvhasználatot.
A beszélgetésünket egy online kvíz követte. A diákok a Kahoot! nevű alkalmazás platformján adhattak számot tudásukról, versenyezhettek egymás ellen.
Kaszmán Zoltán kollégám azon kérdésére, hogy miért tartom fontosnak az ilyen jellegű ünneplést, a következőket nyilatkoztam:
"Kisebb csoportokban könnyebb megértetni a magyar nyelv fontosságát és kulcsszerepét; a tanulók így bátrabban teszik fel kérdéseiket”
Kulcsfontosságú tudatosítani a gyerekekben, hogy
a magyar nyelv megtartása nemzetünk megmaradásának záloga; egy kisebbségi helyzetbe került területen pedig egyenesen kötelesség, hiszen Széchenyi István óta tudjuk: »Nyelvében él a nemzet«”.
Nemcsak a gyerekeknek, de számunkra is tartalmas és tapasztalatokkal teli tanórákat tudhatunk magunkénak.