Jelenlegi hely

Temes megye civil szervezetei találkoztak a Bartók Béla Elméleti Líceumban

/ Dani Bence /
dani.bence képe
A Temes Megyei Civil Tanács 2009 tavaszán alakult újjá azzal a célkitűzéssel, hogy támogassa a magyar anyanyelvi oktatás ügyét, és segítse a Bánságban működő civil szervezetek közötti együttműködést. A Civil Tanács legutóbbi találkozójára 2016. szeptember 6-án került sor a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum épületében, ahol a Petőfi Sándor Program frissen érkezett ösztöndíjasai is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra.
Temes Megyei Civil TanácsTemesvári Magyar Napok (09.30. - 10.02.)A Temes Megyei Civil Tanács találkozója

A találkozót Dr. Erdei Ildikó elnök asszony nyitotta meg. A bevezető gondolatok és a napirendi pontok ismertetését követően felkérte a Szórvány Alapítvány elnökét és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzorát, Dr. Bodó Barnát, hogy rövid gondolatébresztő előadásában összegezze a térségben folytatott szórványkutatás eredményeit. Beszámolójából kiderült, hogy a kilencvenes évek elején megalapított civil szervezetek tipikusan egy-egy nagy teherbírású, motivált és sokoldalú vezető önkéntes tevékenysége köré épültek fel, azonban a mostanra szépkorúnak számító alapítók helyét általában nem veszik át a fiatalabb nemzedékek tagjai. Ez a körülmény jellemzően a szervezetek hatékonyságának látványos csökkenéséhez, és fokozatos leépüléséhez vezet, ami a civil szektor válságának egyik előidézője. A problémákat kiváltó okok közül kiemelte azt is, hogy a finanszírozási rendszer és a politikai kommunikáció terén jelentős átrendeződések mentek végbe Romániában, mivel az előző évtized végén gyakorlatilag megszűntek a párbeszédnek teret adó hagyományos civil fórumok.

Dr. Bodó Barna megtartotta bevezető előadását

Ezt követően bemutatkozhattak a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasai, akik megoszthatták személyes céljaikat és elképzeléseiket a jelenlévőkkel, valamint visszajelzéseket kaptak a további együttműködési lehetőségekről is. Már a helyszínen megfogalmazódott, hogy az ösztöndíjasoknak szerepe lehet a civil szervezetek közötti információcsere támogatásában, a fejlődést akadályozó problémák katalogizálásában, illetve a magyar pedagógusok segítségére lehetnek abban, hogy a szórványban élő családok nemzetiségi oktatással kapcsolatos igényeit felmérjék. A résztvevők külön hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a megyében élő magyar közösség tagjait összekötő Temesváros weboldal eseménynaptára állandóan frissítésre kerüljön, mert ennek nyomon követésével a szervezetek elkerülhetik az általuk meghirdetett különböző alkalmak egymásra szervezését.

Az ösztöndíjasok bemutatkozását követően együttműködési javaslatok hangzottak el

Az ülés további részében szó esett a Várbástya Alapítvány főszervezésében megvalósuló Temesvári Magyar Napokról, amely a város szívében kerül megrendezésre szeptember 30. és október 2. között. Az eseménysorozat mérföldkő lehet a szórvány életében: újdonsága abban áll, hogy a széles körű nyilvánosság elé vonulva tesz kísérletet a magyar kisebbség értékeinek és hagyományainak megismertetésére a nemzetiségi néptánc, képzőművészet, irodalom, színház, könnyűzene és gasztronómia bemutatásán keresztül. Mivel az esemény szervezése az eddigieknél nagyobb erőforrások megmozgatását igényli, ezért a Temes Megyei Civil Tanácsban regisztrált szervezetek közül többen kiemelt partnerei a rendezvénynek, illetve a találkozón megjelent tagok egy csoportja önkéntesnek jelentkezett a háromnapos program idejére.

A megbeszélésen továbbá bejelentésre került, hogy október hónapban esedékes a Civil Piknik következő alkalma, ahol Romániából, a Vajdaságból és Magyarországról érkező civil szervezetek képviselői találkozhatnak. A Civil Piknik egy olyan közös fórum, ahol a civil szektorban tevékenykedő, sokszor túlterhelt munkatársak lehetőséget kapnak a kötetlen beszélgetésekre, új kapcsolatok építésére és a közös feltöltődésre. A kezdeményezés ezáltal teret enged a kölcsönös tapasztalatcserének, és segít megújulni a hétköznapi feladatvégzésben elfáradt szakembereknek.