Jelenlegi hely
Rovás Egyesület és Debrődi Községi Hivatal
Debrőd (szlovákul Debrad) a Felvidék legészakabbra fekvő magyar faluja. Kassától mintegy 27 km-re délnyugatra fekszik, a Bódva folyó közelében, tágas, erdőkkel körülvett völgyben. Védett terület, bőséges ivóvíz-készletekkel. Debrőd nevét először 1255-ből, a jászói Premontrei rend újraalapító okiratában említik. A falunak ma 400 lakosa van, többségében magyar ajkúak. Az északabbra fekvő települések szlovák nemzetiségűek, német és ruszin kisebbséggel.
Debrőd nemcsak a táj szépségével csalogatja ide a látogatókat, hanem történelmi múltjával, legendáival is. A falu központjától 3 km-re található a Szent László tisztás, melyen egykor Szent királyunk haladt végig fáradt seregével. A Jó Istenhez fohászkodván lova patkója nyomán forrás fakadt a sziklából, mely ma is csörgedez. Ennek tiszteletére egy jászói prépost feltehetően a 13. században templomot emeltetett a tisztáson. Már a 15. században is búcsújáró helyként volt ismert ez a különleges tisztás, de az 50-es években észlelt Mária-jelenések hatására valóságos népvándorlás indult erre a helyre. A búcsújárásnak 1959-ben az akkori politikai hatalom vetett véget: egy reggelre felgyújtották a templom körül fából épült kápolnákat, és a templom eredeti berendezéséből csak egy Szent Lászlót ábrázoló festmény és a harang maradt meg.
Falunk vezetésének és lakosainak régi álma volt a Szent László búcsú felelevenítése, és a templom helyreállítása. Mivel a templom védett területen áll, a hatóságok nem engedélyezték az építkezést. Így csak az eredeti alapok megerősítésére került sor, melyre a templom belsejéből kinőtt fákat is beépítve egy különleges, vörös fenyőből készült templomkonstrukció került (Tamás Gábor építész tervezése). Ezt aztán különleges futórózsákkal ültették körbe, így kapta ez az egyedülálló építmény a „Növénytemplom” elnevezést. Itt kerül sor minden év június utolsó szombatján a Szent László búcsúra, mely gazdag programmal várja a látogatókat. A település lakosainak fő jövedelme hajdan mezőgazdaságból és erdőgazdálkodásból származott, melyet a környéken egyedülálló mesterséggel, a mészégetéssel egészítettek ki. A falut átszeli a Szent János patak, melynek forrásai ivóvízzel látják el a lakosságot. A szép és egészséges környezetnek köszönhetően az utóbbi években egyre több fiatal család választja otthonául Debrődöt. A tervezett Bódva menti Zöld Út programhoz csatlakozva a falu szeretettel várja a természetbe vágyó és azt tisztelő látogatókat.