Az erdélyi vérengzés néven elhíresült magyarellenes támadások 1848. október 19. és 1849 januárja között zajlottak. A Magyarország és Erdély uniója ellen fellázadt császárhű románok, a császári haderő tisztjeinek irányításával, több mint 8000 magyart mészároltak le, ezzel megváltoztatva Dél-Erdély etnikai összetételét. A románok 1848. május 15. és 17. között nemzetgyűlést tartottak Balázsfalván, ahol kijelentették, hogy szembeszállnak a magyarokkal.
A fenti információk tudatában mélységesen megrendülve, és kellő alázattal készültünk a márciusi eseményekről való megemlékezésre! A Dél-Erdélyben élő magyaroknak március 15-én nem csak a 12 pont, és Petőfi, esetleg a Pilvax jut eszébe, hanem bizony gyászos, baljós eseménysorozat emlékei kísértik gondolataikat. A forradalom eszméit itt gyalázatos tettek árnyékolták be, és számomra is március idusa már nem csak az ünnep, a 12 pont, Petőfi, és a dicső forradalom, hanem a gyász napja is egyben!
A megemlékezések több napon, és helyszínen zajlottak, felemelő érzés volt számomra ezeken tevékenyen részt venni. A gyulafehérvári református templomban március 12-én az istentisztelet után, a GMGK 10. évfolyamos diákjai tartottak ünnepi előadást "Nyergelj, fordulj" címmel (felkészítő tanáruk Dimén Erika), és közreműködött a gyulafehérvári férfikórus, amely általam szerveződött, és amelynek én is tagja vagyok. Nagy lelkesedéssel készültünk a megmérettetésre. A kórus szakmai vezetője, Bakos Levente vezetésével a líceumi diákok gyönyörűen, több szólamban énekelték el a Szózatot. Kiss Richárd Mihály pedig Erkel Ferenc, Bánk bán című operájának leghíresebb áriáját, a "Hazám, hazám"-at énekelte lelkesen, több alkalommal is. Az eseményen jelen voltak a Bethlen Gergely Hagyományőrző Egyesület tagjai is: Bándi Szilárd, és Dimén Levente huszárok.
Még ezen a napon, a református egyházközösség által biztosított szeretetvendégséget követően, az ompolygyepűi emlékműnél folytatódott az ünnepi megemlékezés, és koszorúzás.
Az 1848-as zalatnai mészárlás áldozatainak emlékművénél Ompolygyepűn, közös csoportkép készült.
Zalatna bányavárost felgyújtották, a menekülő lakosságot Ompolygyepű határában lemészárolták. 700 magyar esett itt áldozatul.
Beszédet mondtak: Lőrincz Helga (RMDSZ megyei elnöke), Dr. Gudor Kund Botond (a gyulafehérvári Református Egyházközség esperese), és Kovács Mihály (a GMGK történelem tanára).
Az eseményen jelen voltak Fehérvár ifjú cserkészei, és a férfikórus is, akik énekkel tisztelegtek az áldozatok előtt. Áldást mondott Vajasd lelkésze, Barta Aladár. A Jókai regény (A kőszívű ember fiai) ihlette darabot 15-én az iskola kápolnájában,19-én pedig Búzásbocsárdon, és Vajasdon tűztük műsorra, ahol kísérő műsorként szavalatok, énekek, néptánc előadások színesítették a napot.