Jelenlegi hely

'56 hőseinek példája és egy telt házas gyülekezeti terem Fogarason

Ady, Latinovits, Márai közreműködésével emlékeztünk

/ Jankovszki Réka /
jankovszki.reka2024 képe
1956. október 23-án az elégedetlenség, az elkeseredés és a szabadságvágy, forradalmi megmozdulásban bontakozott ki. Az ifjúság körében elinduló szervezkedés hátterében egy szabad életért és jövőért való küzdelem indítéka állt. Számomra '56 forradalmárainak lelkesedését, Ernesto Pinto következő verssora fejezi ki leginkább: „Az utcákra rohantak, zsebükben töltényre cserélve át a ceruzákat.”
Megemlékezés az 56'-os eseményekrőlReformátus gyülekezeti teremben, FogarasonKépvetítés az 56'-os eseményekről FogarasonKocsárdi Manyika szavalata

2024. október 23-án, a Fogarasi Református Egyházközség gyülekezetének visszaemlékezésekkel, képvetítéssel és versekkel elevenítettük meg azoknak a hősöknek az alakjait, akik nem csak azzal vívták ki dicsőségüket, hogy bátrak voltak, hanem megmutatták miért érdemes egy nemzeti, közösségi és értékmegtartó szellemiségért küzdeni.

Az ünnepi megemlékezés Tamási Lajos - Piros a vér a pesti utcán című versrészletével kezdődött:

" Megyünk, valami láthatatlan
áramlás szívünket befutja,
akadozva száll még az ének,
de már mienk a pesti utca. "

Ezt követően Latinovits Zoltán előadásában hallgathatták meg a gyülekezet tagjai Ady Endre – A tűz csiholója című vers kezdősorait:

"Csak akkor születtek nagy dolgok,
Ha bátrak voltak, akik mertek,
S ha százszor tudtak bátrak lenni,
Százszor bátrak és viharvertek."

A műsor során felolvasott korabeli visszaemlékezések felidézték az '56-os események szegmenseit, betekintést kapva a diákok, szülők, munkásosztály emlékképeibe, tetteibe.

A megemlékezés végén Kocsárdi Manyika előadásában hallgathattuk meg Márai Sándor – Mennyből az angyal című versét. A lélekemelő szavalatról a résztvevők meghatottsága tanúskodott.

Számomra örök emlék marad ez a megemlékezés: a felkészüléstől kezdve, a Himnusz eléneklésén át, a záró szavalatig bezáródóan.