Jelenlegi hely

Teltházas Magyar Színházfesztivál a Barcaságban

Magyarok Fénye zenés történelmi játék

/ Onodi Attila /
onodi.attila képe
Magyarok fénye rockopera ősbemutató 2024. október 27-én a VIII. Brassói Magyar Színházfesztivál első produkciója.
FőpróbaMagyarok FényeKövesváry AndrásNemzeti Dal

Magyarok Fénye produkció!

 

Magyarok fénye rockopera ősbemutató október 27-én a VIII. Brassói Magyar Színházfesztivál első produkciója.

Szeptember 15-én amikor megkeresett a Brassói Magyar Színház igazgatója/producere Kökösi Attila, hogy besegítenék-e a Magyarok Fénye produkció koreografálásában, akkor igent mondottam.

Számomra egyik legfontosabb esemény az életemben, hiszen az egész Kárpát-medencéből érkező énekesek találkoztak egy színpadon, ahol hihetetlen hangulat és energia uralkodott. Nagyon sok munka és erőfeszítés van mögötte, de nagyon megérte. Leírhatatlan, hogy milyen nagy tapsvihar és ujjongás volt a nézőtéren. Bízom benne, hogy még nagyon sok helyszínen bemutathatjuk ezt a fantasztikus darabot az egész Kárpát-medencében.

Megkértem az egyik rendező hölgyet Szász Gyöngyit és az egyik énekest, hogy írjon egy pár sort arról ahogy megélte, átélte az egészet. Köszönöm mindenkinek akivel együtt dolgozhattam ezen a produkción. Felemelő érzés volt az amikor a végén együtt énekeltük a himnuszokat a közönséggel, nincsenek szavak rá.

 Isten áld meg a Magyart…

 

Szász Gyöngyi, Magyarok Fénye rendező sorai

Meleg szívvel idézem fel október 27-ét, amikor bemutatásra került a Magyarok fénye című zenés-történelmi játék, a Brassói Dal Színház színpadán. Örömmel tölt el, hogy rendezőként láthattam amint az álom, a dalok, sokszoros meghallgatása alatt született víziók formát öntöttek számtalan tehetséges ember munkájában.

Szavakba nem foglalható számomra, amikor a színfalak mögül a nézők vihartapsát és éljenzését hallgattam végig. Egyenként büszke vagyok a csapat minden tagjára, hiszen szívüket-lelküket beleadták abba, hogy egy ilyen kaliberű produkció születhessen.

Hálás vagyok és külön köszönöm Onodi Attila, Petőfi programos munkáját, aki kis csapatunkhoz vagy ahogy mondani szoktam a kis családunkhoz — verbuválódott és szakmai tudását megcsillogtatva besegített a munkafolyamatba. Azt érzem, hogy színpadi jelenléte az Egy életünk, egy halálunk című dalban, ugyanakkor külső megfigyelőként szóvátett észrevételei és az emberek térbeli koordinálása sokat lendített az előadáson. Mindig jó, ha van a rendező mellett egy olyan ember, aki szakmailag más szemszögből figyeli az előadást. Köszönöm, hogy itt voltál nekünk.

 

Király Tibor énekes sorai, Czetz János szerepében

Talán onnan kezdeném, amikor összetalálkoztam Szepesi Richárddal. 2016-ban egy másik társulattal a Vazul vére rockoperát csináltuk, és azzal jártuk az országot, amikor az akkori menedzserünk nyaralás közben felfigyelt egy különös alakra, aki a billentyűn saját dalokat játszott. Szövegvilágával és sajátságos zenei megoldásaival azonnal kitűnt.

Emlékszem a darab át is szabódott két helyen, és bele került a világtalan történet mesélő, ki mégis többet lát, mint a nagy többség. Nagyon hamar össze barátkoztunk, kiderült hogy hasonló a világképünk és az értékrendünk. Szőke Timit, Szepesi Richárd (Ricsosz) által ismertem meg és már elsőre felfigyeltem egyedi ének hangjára. Ők ketten több zenekari formációban is együtt zenéltek.

Aztán egy ponton összetalálkoztak a szálak, mert egy közös akusztikus zenekari projektbe kezdtük, amiben szintén Ricsosz saját szerzeményeit hangszereltük meg. Talán kicsivel több mint két hónappal a Magyarok fénye bemutatója előtt kaptam a felkérést hogy szerepelhetnék, mint Czetz János tábornok a darabban, aminek nagyon megörültem, ugyanakkor némiképp aggodalommal töltött el az idő végessége a feladat nagysága végett. Kökösi Attila, színigazgatónk és Ricsosz is egymástól függetlenül rám gondoltak.

A próbák kezdetével elkezdtem megismerkedni a társulat többi tagjával. Nem győztem kapkodni a figyelmem olyan született tehetségekkel, kiváló énekesekkel hozott össze a sors! A színházi próbák kezdetén  megismerkedtem Onodi Attilával is, aki többek között a koreográfiákban nyújtott pótolhatatlan segítséget.

A bemutatóra készülve a célegyenesre ráfordulva, az is hamar kiderült, hogy mindenki csupa szív lélek ember és olyanokká váltunk, mint egy nagy család, ahol az összefogás nem csupán egy gondolati konstrukció hanem magától értetődő , létező jelenség.