Jelenlegi hely

30 éves a muravidéki Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet

/ Egerváriné Mandácskó Eszter /
egervarine.mandacsko.eszter képe
A Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetet 1994-ben alapították azzal a céllal, hogy támogassa a Muravidéken élő magyar közösség kulturális életét, valamint elősegítse a magyar kulturális örökség ápolását és népszerűsítését. Az Intézet feladatai közé tartozik a kulturális események szervezése, a közösségi identitás erősítése és az ehhez kapcsolódó kutatások irányítása.
Az esemény meghívójaKiállítás - 30 évKiállítás - HímzésekKiállítás - Hímzések

Pár mondat az Intézetről

Az intézményt a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség hozta létre, költségvetését pedig főként a Szlovén Kulturális Minisztérium és a Magyar Állam támogatása biztosítja.

Fontos szerepet tölt be a helyi művelődési egyesületek és kulturális csoportok segítésében, köztük a népdalénekesek, citerazenekarok, kézművesek, színjátszók és néptáncosok támogatásában, akik a muravidéki magyar kultúra örökségét őrzik. Különös figyelmet fordítanak a fiatalokra is: magyar történelmi, irodalmi, földrajzi és néprajzi versenyeket szerveznek, illetve határon túli vetélkedők és programok keretében népszerűsítik a magyar kulturális örökséget. Szakköröket, nyári táborokat és egyéb oktatási lehetőségeket biztosítanak, hogy az óvodás kortól egészen középiskoláig lehetőséget nyújtsanak a magyar kultúra megismerésére.

Kiadói tevékenységet is folytatnak, évről évre jelentetnek meg új könyveket, melyek magyarországi kiadványokkal és magazinokkal együtt megtalálhatóak a Bánffy Központ könyvesboltjában. A Bánffy Központ a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet szíve, ahol egyrészt a háttérmunkák zajlanak, továbbá ahol kávézó, galéria és rendezvényhelyszín is működik.

A 30 éves jubileumi rendezvényről

Az ünnepség egy hivatalos díszüléssel indult Lendva Község üléstermében 2024. november 8-án. Az eseményen helyi (szlovén) önkormányzatok, kulturális egyesületek és intézmények mellett több országos, szlovéniai szervezetek képviselői is részt vettek. A helyi erők mellett a rendezvényen számos magyarországi kulturális intézmény és szervezet vezetője is megjelent (itt voltak a Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Hungarikum Főosztály, a Nemzeti Művelődési Intézet, valamint Zala és Vas Vármegye képviselői) továbbá a Kárpát-medence és a diaszpóra régióiból is megjelentek kulturális vagy egyesületi vezetők (felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági, horvátországi, ausztriai, macedóniai és szarajevói intézmények, egyesületek tagjai).

A díszülésen az intézet egykori igazgatói, dr. Gönc László és Kepe Kocon Lili beszéltek, majd a jelenlegi vezető, Soós Mihály is felszólalt. Beszédükben felidézték az alapítást követő éveket, valamint az azóta eltelt időszak kiemelkedő eredményeit. A felszólalók köszönetet mondtak mindazoknak, akik hozzájárultak a közösség kulturális életének fejlődéséhez, és méltatták a szervezet fontosságát a régióban.

A hivatalos programot gálaest követte, amelyet a lendvai színházteremben rendeztek meg. Az este során fotó-, könyv- valamint hímzés- és kézműves kiállítások várták az érdeklődőket. Az ünnepségen köszöntőt mondott dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is, aki szerint a muravidéki magyarság a nemzetért végzett Kárpát-medencei szolgálatban ugyan a legkisebb, de nagyon mozgékony és igazán hatékony közösség. 

A közel két órás gálaesten egymást váltották a színpadon azok a művészeti csoportok (gyermekjátékokat táncolók, népdalokkal készülő gyermek és felnőtt közösségek, citerások, dráma csoport), amelyek tevékenységét a 30 évét ünneplő lendvai intézmény koordinálja. Nemcsak felnőttek adtak műsort, hanem gyermekek is, hiszen – mint azt Soós Mihály ki is emelte – az utóbbi időben számos gyermekcsoport alakult az általános iskolákban, ami azt jelzi, nemcsak múltja és jelene, hanem jövője is van a magyar kultúrának, a nemzeti hagyományok ápolásának a térségben.

A program zárásaként állófogadást tartottak a színház aulájában, amely lehetőséget adott a vendégeknek a kötetlen beszélgetésre, egyben a közös örömre. 

 

Fotók: Muravidéki Magyar Rádió