Jelenlegi hely

Magyarok Fénye produkció!

Kökösön és Kovásznán március 14 - 15.-én.

/ Onodi Attila /
onodi.attila képe
Örömteli büszke szívvel tekintek vissza a 2025. március 15.-i ünnepi műsorra.
PlakátBoldogságPlakátFinálé

Örömteli, büszke szívvel tekintek vissza a március 15-i ünnepi műsorra, a Magyarok Fényére, amely az alsótömösi csata alapján készült. Számomra is különleges volt ez a nap, hiszen nemcsak koreográfusként, hanem az énekesek között táncolva is hozzájárulhattam az est emelkedett hangulatához.

A produkció megálmodója Kökösi Attila, aki egyben a Brassói Magyar Színház – Az Összetartozás Színházának igazgatója.

A műsort március 14-én Kökösön, március 15-én pedig Kovászna városában adtuk elő.

A Magyarok Fénye – zenés-történelmi játék rövidített, 60 perces koncertbemutatója

1. Nyitány

2. Vértanúk verse

3. Kérdések

Kövesváry Zoltán hadmérnök-krónikás emlékei alapján visszaemlékezünk az 1848 tavaszán, Bécsben történt eseményekre.

Kövesváry egy hajnali utcán bolyongva találkozik az osztrák-orosz származású Jelenával, akivel szerelmük beteljesedik.

Közben kitör a bécsi forradalom, amely elől Bem tábornok és sok magyar hazafi elmenekül. Egy bécsi kocsmában a magyarok által elénekelt dal Kövesváryt hazatérésre buzdítja.

4. Magyarok fénye

5. Petőfi Sándor: „A nemzethez” – szavalja Szász Gyöngyi

6. Népből nemzet / Nemzeti dal

7. Leszek urad, ha nőm leszel

8. Reményik Sándor: „Erdélyi március” – szavalja Antal Zita Melánia

Kövesváry Zoltán megkéri kedvese, Jelena kezét. Örök hűséget fogadnak egymásnak. Ám boldogságukat Gebauer, a brassói szász erdész próbálja megzavarni, akit Jelena elutasít.

Közben Zsófia régensnő és Puchner tábornok levelezésében Puchner cselekvésre szánja el magát Erdélyben: a Habsburgok oldalára próbálja állítani azokat, akik nem néznek jó szemmel a magyarokra. Erre válaszul az erdélyi magyarok és székelyek csapatokat verbuválnak.

9. Egy életünk, egy halálunk

A magyar és székely honvédek harcba indulnak, Jelena pedig egyedül marad. Gebauer újra próbálkozik, de ismét elutasítást kap.

10. Hűség előtt

Zsófia régensnő a Szent Szövetségre hivatkozva orosz segítséget kér.

11. Segítség

A papolci születésű Kiss Sándor ezredes, a brassói katonai körzet parancsnoka Bem tábornok támogatását kéri a Tömösi-szoros védelmében.

Az orosz csapatok Lüdersz tábornok és Kosztyin alezredes vezetésével bevonulnak a szorosba. Kiss Sándor ezredes Alsótömösre vonul vissza, ahol átveszi a parancsnokságot Szabó Nándor alezredestől.

12. Erősítés

13. Áttörés

Gebauer árulásra készül: az oroszokkal szövetkezve hátba akarja támadni a Magyar várnál hősiesen küzdő székely honvédeket.

14. Az árulás kapujában

Kiss Sándor ezredes megsebesül, ám nem adja fel – egy székre kötözve folytatja a csata irányítását. Egyetlen hagyatéka egy kehely, amelyből a harc előtt úrvacsorát vett. Ez a kehely a mai napig fennmaradt ereklyeként az ürmösi unitárius egyház tulajdonában van.

15. Hagyaték

Gebauer, látva árulásának következményeit, menekülni próbál, ám démonjai kísértik, és teljes őrületbe zuhan. Közben Kövesváry Zoltán és Kiss Sándor ezredes fogságba esnek.

Az oroszok Csernovicba hurcolják őket, míg Zsófia régensnő bosszút forral a magyarok ellen.

16. Bosszú

Kiss Sándor ezredest kötél általi halálra ítélik. Méltósága azonban nem engedi, hogy így végezze, ezért kabátja ujjában rejtett méreggel önként vet véget életének.

Jelena, hogy kiszabadítsa Kövesváryt, besúgónak áll az osztrákoknál. Ezzel nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is eltávolodik szerelmétől. Végül Ernő testvér és közös gyermekük szívdobbanása segít nekik megbocsátani egymásnak.

17. Kérdések

18. Katona új harca

 

Telt házas színházterem... Kovászna népe állva tapsolt, ujjongva ünnepelte március 15-ét!

Isten, áldd meg a magyart!