Együtt tanultunk és barátkoztunk
Egy rövid ismertetőt követően a gyerekek személyesen is megismerkedhettek az állatokkal. Ezek az afrikai mókus, tengerimalac, hörcsög, hullámospapagáj-pár, számtalan szebbnél szebb díszhal, mocsári teknősök és Béta kutyus voltak.
Először bizonytalanul és bátortalanul indult az állatok etetése. Aztán lassan oldódott a hangulat. A gyerekek egymást biztatták, figyelték, kinek hogy sikerült a művelet. Közben beszélgettek, barátkoztak, és türelmesen várakoztak.
Nem titkolt célunk volt az, hogy az oktató-nevelői munkán kívül egyfajta terápiát is nyújtsunk a gyerekeknek. Az állatsimogatás jótékony hatással van mindenki testi és lelki egészségére, hiszen boldogsághormonok szabadulnak fel közben. A program folyamán megtapasztalhattuk ezt, kivétel nélkül minden gyermek jókedvre derült.
Igazi meglepetésnek számított, hogy az egyetem anatómiai és patológiai múzeumába is ellátogathattunk. A hatalmas állatcsontvázak és elképesztő, művészi állatpreparátumok hihetetlen sorozata tárult elénk. Kivétel nélkül minden gyerek ámulatba esett. Sétánk következő állomása az állatklinika volt. Megnéztük a rendelőt, a műtőt, a kis laboratóriumot, sőt mikroszkóppal még egy vérplazmát is megvizsgáltunk.
Nagyon jó hangulatban telt el a játékos foglalkozás is, amely természetesen a gyerekek életkorához igazodott. A kicsik hatalmas lelkesedéssel színeztek-festettek. A nagyobbak már egy röpke tudásfelmérőt is kaptak, illetve állatokkal kapcsolatos keresztrejtvényt kellett megoldaniuk. Kiváló csapatmunka folyt, és a megérdemelt állatos matrica, illetve csoki sem maradt el jutalmul. A program végén közösen megnéztük a Magyar népmesék Tréfás farkas című epizódját.
A gyermekek új ismereteket sajátítottak el, szókincsük gazdagodott, és élményekkel telve tértek haza. Reméljük, hogy a közeljövőben is több különböző jellegű programot sikerül majd megvalósítanunk a szarajevói magyar gyerekek részére.