Halmágy Brassó megyében található, Fogarastól 18 km-re az Olt folyó jobb partján. Közigazgatásilag Sárkány községhez tartozik. A rohamosan fogyatkozó kis magyar közösség az elmúlt évtizedben hatalmas átalakuláson ment át. Első kategóriás műemlék erődtemplomuk építése 1160-ra tehető, és ez Erdély legrégebbi, ma is ugyanazt a funkciót betöltő épülete. A falu eredeti vizsolyi bibliáját Kolozsváron az Evangélikus Püspökségen őrzik. Az idősek kihalása, a fiatalok elvándorlása, a sok vegyes házasság, a román ajkú roma lakosság egyre nagyobb térnyerése miatt úgy tűnt, hogy elkerülhetetlen a magyarság teljes leépülése. 2015 szeptemberétől azonban gyökeresen megváltozott és felrázódott a helyi közösség élete. Ekkor választotta szolgálata helyéül ezt a települést egy fiatal pályakezdő lelkészházaspár, Bandi Attila és Bandi Márta, mentoraim. Rengeteg ambícióval, új programokkal és sok szeretettel teszik egyre látványosabbá, hogy a 160 lelket számláló halmágyi magyar közösségnek nem csak múltja, hanem bizony jövője is van. Ebben az értékmentő és identitás-megőrző munkában az ők elmondásuk szerint nagy szerepe van a Petőfi Sándor Programnak is.
Sem a faluban sem a környéken nincs magyar nyelvű iskola. A halmágyi gyerekek legnagyobb része a közeli Sárkány községben tanul, ahol a helyi általános iskolában csütörtökönként és péntekenként tartunk magyar órákat. A középiskolás korúak Fogarasra járnak, számura késő délutáni időpontokban tudunk programot szervezni. A fogadószervezetem fakultatív magyar oktatási programja Halmágyra és Sárkányra terjed ki. Négy különböző korcsoportban, heti több alkalommal zajlanak az ifjúsági tevékenységek, ám kifejezetten magyar órán heti egy alkalommal vesznek részt a gyermekek. Az ovisok, az elsősök és a második-harmadikosok, valamint a felsősök a magyar nyelv és irodalom mellett magyarságtörténelmet is tanulnak. Érkezésemmel egy időben kérvényeztünk Balassi-füzeteket, melyeket azóta is rendszeresen használunk.
A fogadószervezetem a Communitas Alapítványtól elnyert pályázatának köszönhetően elindította a Jakó Dénes Tanműhely nevű programsorozatot, mely a szokásos magyar és vallásórák mellett, heti egy alkalommal kulturális, zenei és irodalmi programokkal várja a halmágyi és környékbeli gyermekeket. Ezen események és témák nemzeti ünnepeink, a közösség hagyományai, és más rendkívüli események köré épülnek.
A rendszeres és sokszínű gyermekprogramok egy jelentős részébe igyekszünk bevonni a szülőket is, így szólítva meg ezt a generációt. Így volt ez azon az Erdővidékre irányuló nagybuszos kiránduláson is, amely során a gyermekek, szüleik kíséretében megtekinthették a Baróton működő Erdővidék Múzeumát, ahol egy interaktív kézműves foglalkozáson is részt vettek, valamint a miklósvári Kálnoky-kastélyt.
Egy külön megszólítandó célközösség az ifjúság. Ez év novemberében rendkívüli eseményt szervezett a halmágyi fogadószervezet, szorosan együttműködve nem csak a saját, hanem Fogaras és Kőhalom fogadószervezeteivel és ösztöndíjasaival. E nagyszerű együttműködés eredménye volt az I. Fogarasföldi Ifjúsági Találkozó.
A szerda délutánok a kifejezetten felnőtteknek szóló bibliaórákról, vesperákról, teadélutánokról, kulturális eseményekről, együttlétekről szólnak. A Petőfi Sándor Program önálló szervezésében eddig két előadásnak: Csadi Zoltán budapesti színművész „Útirajzok” című előadásának és Fábián Mónika délvidéki népdalénekes, néptáncoktató, a Petőfi Sándor Program abrudbányai ösztöndíjasa: „Barangolás a népzenei dialektusok világában” című előadásának, valamint október 23-a kapcsán a „Szabadság,Szerelem” című film levetítésének adott otthont a közösség gyülekezeti háza.
A halmágyi magyar közösségi élet nagyon sokrétű és dinamikus. Igyekszik megszólítani minden korcsoportot, folyamatosan fenntartani az érdeklődést és gyarapodni, minden tekintetben.