Jótékonysági bál
Itt a Barcaságban is több településen tartják a hagyományokat. Apácán például a bolondszekeres farsangi felvonulás az 1900-as évek elejére nyúlik vissza. Mára sajnos kevesebb a 14-18 év körüli fiatal, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy azok a legények, akik már túllépték a korhatárt, azok is újra lóhátra ülhetnek, hogy ez a szép hagyomány ne vesszen ki a faluból.
Apácán és a Barcaság fővárosában is február 8-án volt a farsang. A brassói farsang előestéjén már nagy volt a készülődés, hiszen a gyermekekkel ekkor készítettük a farsangi maszkokat, szemüvegeket, hogy még véletlenül sem maradjon senki álarc nélkül.
Az ifjúság lelkesen festette, színezte, csillámporral, kövekkel, strasszokkal díszített a papírból kivágott maskarákat. Még szalvéta technikával is készültek szemüvegek.
A brassói bál helyszíne a Szent Kereszt Felmagasztalása Plébániatemplom közösségi terme volt, ahova több, mint 130-an jöttek el. A népes társaságban felnőttek és gyermekek egyaránt voltak, de mindannyian komolyan vették a felhívást, mi szerint: Be kell öltözni!
A bálon élőzene szólt, régi és új magyar slágerekkel. Reggelig szinte alig fogyatkozott a lelkes társaság, olyan jó volt a hangulat.
A vacsora után kezdődött a jelmezes felvonulás. Volt király, püspök, borz, arab sejk, fogtündér, idős házaspár, focisták, jéghokisok, hóember, Piroska, papagáj, boszorkányok, bandita, erdő, méhcsalád virágokkal, s még számos jobbnál jobb ötlet. Nem győztük forgatni a fejünket, olyan jó maskarákat láttunk. Már ez megalapozta az jókedvet.
A szervezőknek - Szent Kereszt Felmagasztalása Plébániatemplom, az Egyesület Az Erdélyi Szórványmagyarságért, illetve Brassó Város RMDSZ szervezete Toró Tamás irányításával - nehéz feladatuk volt, amikor a jelmezeseket díjazták, de muszáj volt kiválasztani a 3 legjobb felnőtt jelmezt. A gyermekek mindegyike elismerést kapott.
Éjfél után került sor az elmaradhatatlan tombola húzásra. A rengeteg ajándék tárgyból mindenkinek jutott, aki áldozott a tombolajegy vásárlására. Ezzel is egy jó ügyet szolgálva, hiszen ezt az összeget is jótékony célra, a plébániatemplom tűzbiztonsági rendszerének korszerűsítésére fordítják, folytatva ezzel a szilveszterkor megkezdett hagyományt.
Ugyanakkor a farsangi adománygyűjtés már évszázadokra nyúlik vissza, s ehhez a brassói közösség boldogan csatlakozott ezúttal is.
Beszámolómat egy régi mondókával, jókívánsággal zárom, s kívánom, hogy minden magyar számára jól teljen a farsang, s aki még nem járta el idén a farsangi táncot, az vegye fel a kopogós cipőjét! :)
Adjon az Úr Isten
ennek a gazdának
hat szép ökröt,
nyolc kis bérest,
arany ekét a kezébe,
arany búzát a földjébe,
Hipp-hopp farsang.
Farsang, farsang, háromnapi farsang,
Itt is adnak, amit adnak
Ez is Isten háza,
Szálljon le rája
Az Isten áldása,
Hat lóval, hat ökörrel
Három borjas tehénnel,
Egy aranyos ekével.