13. alkalommal rendezték meg a Bíborpiros szép rózsa döntőjét
A vetélkedősorozatot azzal a céllal hívta életre a Csemadok Országos Tanácsa, hogy tovább vigye a Tavaszi szél eszméit, és lehetőséget biztosítson a népdalénekesek, népdalkörök és népzenei együttesek számára. A háromfordulós vetélkedő a járási versenyekkel indult, majd akik onnan továbbjutottak, az elődöntőkben léphettek a világot jelentő deszkákra, hogy teljesítményükkel kiérdemeljék a döntőbe jutást.
A Takács Ottó vezette, Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet és Dunaszerdahely városának közös szervezésében megvalósuló rendezvénysorozat döntőjében mintegy hetven szólista és csoport állt színpadra, akiket a megnyitón Karaffa Attila, alpolgármester és Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke köszöntött.
A két korcsoport és a nagy létszám miatt két helyszínen, az Üzleti és Tájékoztatási Központban, valamint a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban mutatták meg tudásukat a fellépők. Mindkét helyszínen szakmai zsűri értékelte a produkciókat; az ítészek egyik csoportjának elnöke Alföldy-Boruss István a Bartók rádió egykori főszerkesztője, a rádió zenei főosztályának korábbi vezetője volt, míg a másik zsűri élén Nagy Iván, a Csallóközi Múzeum igazgatója állt.
Volt dolga a zsűrinek, hiszen akadt, aki az egyéniségével hívta fel magára a figyelmet, míg mások az énekhangjukkal töltötték meg a termet. Ráadásul a településeket tekintve is színes volt a mezőny, hiszen Abaújszinától, Szepsin át Fülekig, Nagytúrtól Tardoskeddig érkezett a több száz versenyző. Így a döntő a nagy találkozásokról is szólt, ahol régen látott ismerősök köszöntötték egymást, és közösen éltették a magyar nyelvet és a néphagyományokat.
A döntő hangulata és energiája nem csak a színpadon, hanem a színfalak mögött is érezhető volt. A legnagyobb izgalmakat sokszor a fellépés előtti percek jelentik, hiszen a kulisszák mögötti várakozás torokszorító érzése elengedhetetlen része a színpadi létnek.
Ahogy a taps és az öröm, úgy sokszor a bánat is elengedhetetlen része a színpad világának. A díjátadót követően adták át az Ág Tibor-díjat, amelyet 2023-ban posztumusz adtak Huszár László népművelőnek. A díjat, a két éve elhunyt Huszár László lánya, Lábský Huszár Katalin vette át, majd Korpás Éva népdalénekes vezetésével, a jelenlévők közösen énekelték el a Csillagok, csillagok című népdalt.