A résztvevők a képzési hét során az utazásukkal kapcsolatos részleteket ismerték meg, betekintést nyertek az Államtitkárság működésébe, előadást hallgattak a magyarországi felsőoktatási képzési lehetőségekről a diaszpórában élők számára, de a honosítás és az egyszerűsített állampolgársági kérvények ügyintézésével is képbe kerültek. Érdekes előadást tartott Bajor Péter a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének elnöke a tehetséggondozásról, Sándor Ildikó vezetésével pedig a népi játszóházak és gyermektáncházak világát is megismerhették az ösztöndíjasok.
Az Államtitkárság fontosnak tartja, hogy minél több hír jusson el a szórványban élő magyarokról Magyarországra és a magyarlakta területekre, ezért egy egész napot szántak az ösztöndíjasok kommunikációs felkészítésére. A résztvevők az élet különféle területeiről érkeztek, van köztük pedagógus, jogász, védelmi igazgatási menedzser, bőrműves és újságíró is. A képzés célja többek között az volt, hogy azoknak, akik eddig nem dolgoztak kommunikációs területen, azoknak se okozzon gondot megírni egy hírt, vagy elkészíteni egy videós interjút. Ezeket a Program honlapján fogják közzétenni, ezért egy egyszerűbb számítógépes továbbképzésben is részesültek, hogy fel tudják tölteni az általuk megírt híreket, videókat. Nagyon fontos a jó sajtókapcsolatok kiépítése, profi szakemberektől hallhatták, hogyan vegyék fel (és ápolják) a kapcsolatot a helyi újságírókkal, ezzel is segítve azt, hogy minél több híradás érkezzen a munkájukról, a diaszpórában élőkről.
A programsorozat végén egy rövid írásbeli vizsga várt a résztvevőkre, majd fogadással zárták ezt az intenzív, és nagyon tanulságos hetet. A képzés végeztével az ösztöndíjasok már felkészülten várják az előttük álló kihívásokat és élményeket.
A kommunikációs képzésről készült videós összefoglaló itt tekinthető meg.