Jelenlegi hely

Három nemzet főhajtása Boldog Jerzy Popiełuszko tiszteletére Alsóbodokon

/ Dávid Zsuzsanna /
david.zsuzsanna2024 képe
November 6-án lelkinap keretében emlékeztek meg Boldog Jerzy Popiełuszko atya vértanúságának 40. évfordulójáról az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpontban. A lengyel mártír papot 1984. október 19-én rabolták el, majd gyilkolták meg a kommunista államhatalom ügynökei.
Popieluszko 40 emléknapBoldog Jerzy Popieluszko ereklye AlsóbodokonKoszorúzás és ima Jerzy Popieluszko emlékkeresztjénél

Személye összeforrt a lengyel Szolidaritás mozgalommal, az emberi méltóság és szabadság melletti bátor kiállással, mely megrendítette a kommunista hatalom alapjait, majd elvezetett annak összeomlásához és a rendszerváltozáshoz. Emblematikus személye reményt és hitet adott milliók számára Lengyelország határain túl is.

Az alsóbodoki zarándokhelyen a kezdetek óta kiemelt tisztelettel ápolják Boldog Jerzy Popiełuszko atya emlékét, melynek jeleként az elsők között festették fel arcképét a mártírok falára. A XX. század mártírjainak arcképcsarnokában lengyel, szlovák, cseh és magyar hitvallók is láthatók, jelképezve azokat a névtelen szenteket is, akik az elnyomó rendszerek sötét ideológiáinak időszakaiban, fénylő csillagokként mutatták az igazság örök ösvényét.

Tavaly nyár óta egy emlékhely is jelzi Boldog Jerzy atya iránti közös tiszteletünket. A zarándokközpont parkjában lengyel zarándokok ajándékaként, az ő jelenlétükben leplezték le azt az emlékkeresztet, amelynek korpusza Boldog Jerzy Popiełuszko atya varsói ravatalából készült.

A tiszteletadás ennél az emlékkeresztnél kezdődött közös imádsággal, majd Paulisz Marián, Alsóbodok polgármestere, és Csámpai Ottó, a zarándokközpont igazgatója üdvözölték Artur Łukiańczuk konzul urat, a Lengyel Köztársaság Szlovákiai Nagykövetségéről és Dagmar Babčanová asszonyt, a Szlovák Köztársaság volt vatikáni nagykövetét, valamint a megjelent atyákat és zarándokokat.

Bozay Krisztián atya és pap testvérei erre az alkalomra Boldog Titus Zeman, Szent Maximilián Kolbe, Boldog Brenner János és Szent II. János Pál pápa ereklyéjét is elhozták.

Molnár Imre történész röviden ismertette a kereszt történetét és a lengyel mártír pap történelmi jelentőségét, majd a résztvevő közösségek és zarándokok koszorúzással és gyertyagyújtással fejezték ki Boldog Jerzy Popiełuszko atya iránti mély tiszteletüket és hálájukat mindazért a kegyelemért, melyet általa kaptunk.

A mártírok falánál Dagmar Babčanová és Artur Łukiańczuk konzul úr mondtak ünnepi beszédet, melyben kiemelték Boldog Jerzy Popiełuszko és Isten szolgája Esterházy János üzenetének máig ható örök igazságait, utalva a köztük lévő rokon lelkületre, gondolataik Krisztus keresztjében és tanításában gyökerező párhuzamaira.

Korunk kihívásai közt az ő üzenetük ma is iránymutatás, ahogyan Jerzy atya jelmondata számunkra is felhívásként szól: „Győzd le a rosszat jóval!” (Róm 12,21) S ha feltesszük a kérdést, mi a jó, a biztos választ éppen szentjeink példájában találjuk.

A megemlékezések után ünnepi szentmisét mutattak be a zarándokhely kápolnájában, amelyet Bozay Krisztián, dunaszerdahelyi esperes-plébános celebrált, aki mellett több pap és diakónus szolgált az oltárnál. A szentmise végén az atya megáldotta Jerzy atya ereklyéjét, amelyet a Szent Kereszt Felmagasztalása kápolnája lengyel oldaloltáránál helyeztek el.

A hívek magyar, szlovák és lengyel nyelven együtt fohászkodtak Boldog Jerzy Popieluszko atya mielőbbi szentté avatásáért és Isten szolgája Esterházy János boldoggá avatásáért.

Az alsóbodoki megemlékezés és a szentmise arra buzdít mindnyájunkat, hogy boldogaink és szentjeink egyre mélyebb megismerésében és tiszteletében megtaláljuk a krisztusi testvériség sziklaszilárd alapját, mely ma is képes közösséget teremteni a jóakaratú emberek és a különböző népek között is. A hitvalló egyház mártírjai összekötnek bennünket. Bízva égi közbenjárásukban személyükben szövetségeseket, segítőket kaptunk.

A lelkinap az ünnepi megemlékezést megelőzően az Esterházy János Imaszövetség találkozójával kezdődött. A résztvevők a Felvidékről és az anyaországból érkeztek. Nagy örömünkre Visnyeiné Oláh Viktória tanárnő komáromi középiskolás diákokkal érkezett az eseményre.

Molnár Imre előadásában megismerhették Jerzy Popieluszko életútját, gondolatait, hivatásának kibontakozását. Jerzy atya Krisztus hűséges papjaként teljesen hivatásának szentelte magát. Mások szolgálatában bontakozott ki lelkipásztori karizmája, mély alázata és mások iránti szolgáló szeretete, mely nagy hatást gyakorolt mindazokra, akik kapcsolatba kerültek vele.

A benne kikristályosodó életszentség tisztasága egyre nagyobb ellentétbe került a kommunista elnyomás hazugságaival és egyre inkább vonzotta a tömegeket, akik éhezték és szomjúhozták a szabadság és az igazság egyedül Istenben nekünk adott ajándékát. Jerzy atya, a törékeny egészségű káplán így vált a munkások apostolává és a szeretet fegyvertelen hősévé.

Esterházy Jánoshoz hasonlóan ő is mindig az erőszakmentességre és a kereszt vállalására buzdított, a kommunista államhatalomban azonban egyre inkább félelmet keltett ennek a törékeny papnak a másokra oly nagy hatást gyakorló lelki ereje, Krisztus iránti szeretetének tömegvonzása.

Ez vezetett ahhoz a zaklatáshoz, melynek papi hivatásának kezdetétől az volt a célja, hogy megtörjék, elhallgattassák, majd miután rendíthetetlenül és félelem nélkül hűséges maradt Krisztushoz, 37 éves korában meggyilkolják. Elhallgattatni azonban nem lehetett, hiszen vértanúsága néma döbbenetet okoz ma is, ugyanakkor szívünkbe vési a felszólítást:

„Ne engedd, hogy legyőzzön a rossz, inkább te győzd le a rosszat jóval.” (Róm 12,21)