Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA Stafétaátadó ünnepsége
Tavaly vehette át a püspökladányi Törő Gábor Hagyományőrző Népdalkörtől a stafétát a csókai II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Rákóczi férfikara, így az idei évben ők lehettek a KÓTA népzenei találkozó házigazdái.
Az ünnepségen köszöntötte az egybegyűlteket Dr. Alföldy-Boruss István, a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek nyugalmazott igazgatója, a Vass Lajos Népzenei Szövetség szakmai vezetője és Zombori Csaba, Csóka Község alpolgármestere.
A következő nyolc együttes mutatkozott be:
- Csókai II. Rákóczi Ferenc M.M. E. Rákóczi férfikara
- Hévízi Tiszta Forrás Dalkör
- Csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület „Gyöngyike” énekcsoportja
- Csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa
- Püspökladányi Törő Gábor Hagyományőrző Népdalkör kórusa
- Csólyospálosi Hagyományőrző asszonykórusa
- Óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Botra férfikórusa
- Tiszaszentmiklósi Piros Tulipán Magyar Hagyományőrző Egyesület néptánccsoportja
2004-ben indult útjára a népi motívumokkal díszített staféta, ami a népzenei anyanyelv ápolásának fontosságát szimbolizálja. Dr. Alföldy-Boruss István elmondta hogy: „A legjobb együttesek jutnak ehhez a vándorzászlóhoz, olyannyira, hogy szinte az egész magyar nyelv területén már részesült ebben a vándorzászlóban, vagy stafétában, a Dunántúlról, Pest környékéről, a Tiszántúlról, a szlovákiai Felvidékről szintén és nagy öröm számunkra, hogy most itt a Vajdaságban két együttes is viselte, illetve fogja viselni ezt a kitüntető címet.”
A népzenei vándorstaféta újabb egy évet marad Vajdaságban, ugyanis jövőre Óbecse lesz a házigazda. A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Botra férfikórusa nyerte el a megtiszteltetést, hogy megrendezhetik a zenevilágnapi KÓTA népzenei találkozót.
Vajdaságnak nagyon fontos, hogy még egy évig itt marad a staféta. Ezzel a díjjal ismerik el, hogy igenis jó célt szolgál a vajdasági magyarság.