Muravidékre érkezésemet követően volt szerencsém összeismerkedni a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet egyik munkatársával, Patyi Zoltánnal, aki egyből bevont a már hagyománnyá vált, muravidéki fiataloknak szervezett történelmi vetélkedő előkészületeibe. Csapatunk harmadik tagja Soós Péter volt, aki ugyan előkészítette már a feladatok egy részét, azonban a kidolgozásuk, pontosításuk, iskoláknak való szétosztásuk még váratott magára. Így hetente találkoztunk, hogy a november közepi két vetélkedőre (általános iskolás és középiskolás) teljesen felkészüljünk.
Képen: balról a középiskolai verseny zsűritagjai, Patyi Zoltán, Kósa Ferenc és Mandácskó Eszter, jobbra az MNMI elnöke, Soós Mihály
Kicsit a vetélkedőről
Az MNMI által szervezett történelmi vetélkedő során 1994 óta minden évben más-más témakörből kellett felkészülnie a muravidéki diákoknak. Továbbá a vetélkedő sajátossága (kis csavarként/érdekességként említhető), hogy 3 év után a történelem helyett mindig földrajzi anyaggal készült az Intézet a diákok számára. Az idei tanévben ünnepelhettük volna a verseny 30. évfordulóját, azonban a Covid miatt egy év kimaradt a vetélkedők sorából, avagy a jubileumi esemény így még várat magára. Az előző évek témakörei voltak:
- 2021/2022-es tanév: a két világháború közti Magyarország
- 2022/2023-as tanév: Magyarország megyéi (földrajz)
- 2023/2024-es tanév: Magyar őstörténettől az Árpád-ház kihalásáig
- 2024/2025-ös tanév: Árpád-ház kihalásától az ország három részre szakadásáig
A versenyt minden évben (2020/2021-es tanév kivételével - Covid) meghirdették az általános iskolások és a középiskolások számára is. Az általános iskolai vetélkedőbe Lendváról, Pártosfalváról, Dobronakról, Göntérházáról érkeztek általában a 3 fős csapatok, a középiskolai forduló esetén a Lendvai Kétnyelvű Középiskola tanulói mérettették meg magukat 2 fős csapatokban.
Minden évben figyelte a verseny folyamatát egy 3 tagú zsűri is, a kérdésekre adott válaszok elfogadhatósága pedig minden évben az Ő kompetenciájuk/feladatkörük volt.
Sokféle feladatból áll a közel 2 és fél órás vetélkedő. Vannak igaz-hamis, párosítós (személyek vagy helyszínek párosítása valamilyen történéssel, tudnivalóval), rövid, gyors válaszos, kakukktojás keresős, képről felismerős, időrendi sorrendet megállapítós, többpontot érő feladatok, továbbá térkép kitöltős és szóbeli része is van a versenynek. Ez utóbbi az igazi kihívás, hiszen nem csupán össze kell szedni a témát illetően a csapat tudását, de azt valakinek mondatokba is kell szednie, versenytársak és a zsűri előtt is el kell mondania.
A verseny nyereménye általában vásárlási utalvány, mely a Bánffy Központba szól, valamint az első három helyezett csapatnak egy fantasztikus kirándulás, melyet minden évben az MNMI szervez meg. Az uticél általában a Kárpát-medence területén belül egy kitűzött terület, település.
Középiskolai verseny - csapatok állása
Az idei versenyekről
Középiskolai forduló
November 19-én reggel szervezőtársaimmal a Lendvai Kétnyelvű Középiskolába tartottunk, ahol 4 csapat (csapatonként 2 fő) mérte össze a délelőtti órákban a tudását a megadott történelmi témakörben.
Balról: Soós Mihály (MNMI elnöke) és Tomsic Tibor (középiskola igazgatóhelyettese)
A zsűriben Patyi Zoltán (az MNMI munkatársa), Kósa Ferenc (a dobronaki és a pártosfalvi iskola tanára) és jómagam foglaltunk helyet, a versenyt Soós Péter vezényelte le. Az eseményen az iskola igazgatóhelyettese köszöntötte a megjelenteket, majd Soós Mihály, az MNMI elnöke is beszélt kicsit a vetélkedő hagyományáról és a díjakról, valamint arról, hogy már most mindenki nyertes, hiszen egy fantasztikus történelmi anyagot tanulhattak meg a résztvevők.
A versenyt két leányzó nyerte meg, akik igazán nagyszerűen szerepeltek a vetélkedőn.
Általános iskolai forduló
November 26-án a Pártosfalvi Kétnyelvű Általános Iskolában vártak minket, ahol a történelmi vetélkedő második turnusa, avagy az általános iskolások megmérettetése zajlott. A vetélkedőn összesen hat csapat mérte össze tudását, csapatonként három fő részvételével. A versenyzők a 6–9. évfolyamos diákok közül érkeztek: négy csapat az 1. Számú Lendvai Kétnyelvű Általános Iskolát képviselte, egy csapat a Dobronaki Kétnyelvű Általános Iskolából, míg egy a házigazda Pártosfalvi Kétnyelvű Általános Iskolából érkezett.
Az eseményt Kranjec Gyöngyike igazgatónő nyitotta meg, majd a szót átvette Soós Mihály, az MNMI igazgatója is, a vetélkedő levezetését pedig Soós Péter vállalta ismét. A zsűriben ezen a napon szintén Patyi Zoltán és jómagam ültünk, mellénk harmadiknak Horváth Bernadetta (a lendvai középiskola történelemtanára) társult be.
A diákok idén is fantasztikusan szerepeltek, az első helyen végzett lendvai csapat 91-et ért el a 100 pontból.
Eredményhirdetés Pártosfalván
A résztvevő diákok elmondása szerint egyáltalán nem bánták meg a versenyen való részvételt, sőt, hasznosnak és igazán jó kihívásnak érezték.
A felnőttek nevében szólva igazán fantasztikus élmény volt ennyi lelkes gyermeket látni és ilyen kiváló feladatmegoldásokat olvasni, frappáns válaszokat, ügyes feleleteket hallani. Hálás vagyok, hogy részt vehettem a vetélkedő szervezésében és lebonyolításában is.