Jelenlegi hely

"Madarak jönnek, madarak mennek"

október 6 a Bethlen Gábor Kollégiumban

/ Pálffy Zsófia /
palffy.zsofia képe
Nagyenyedet, a Fehér megyei diákközpontot Jókai Mór elbeszélése tette minden magyar iskolás és felnőtt számára ismertté. A Rákóczi-szabadságharc idején játszódó nagyenyedi történet szerint a diákok összefognak a várost megszálló labancok ellen és kiűzik őket, győzelmet aratva. Bár azóta eltelt több, mint 300 év, de a nagyenyedi diákság és a Bethlen Gábor Kollégium presztízse nem lankadt.
fotók: Vass Brigitta, Molnar Tamásfotók: Vass Brigitta, Molnar Tamásfotók: Vass Brigitta, Molnar Tamásfotók: Vass Brigitta, Molnar Tamás

Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégium jelenti a szórványmagyarság központját. A több, mint 400 éves múltra visszatekintő intézményben tanulnak Nagyenyed és a környező települések magyar gyerekei, ovistól ballagóig. Sokan érkeznek kétnyelvű családból, de van példa teljesen román ajkú gyerekekre is az iskolában, akiket az intézmény jó hírneve miatt hoznak ide a szülők. Egy szó, mint száz: a Bethlen Gábor Kollégium a város kulturális központja, már évszázadok óta.

Éppen ezért nem meglepő, hogy a jeles napokhoz kapcsolódó ünnepségek, megemlékezések az iskolai órákon felül, a diákok és tanárok "túlórázása" által kerülnek be a mindennapokba, és mivel ehhez a nagy múlthoz egy külső és belső elvárás is párosul, a BGK-sok láthatóan arra törekszenek, hogy az átlagosnál jobb programokat, eseményeket szervezzenek.

Ilyen az október 6-i megemlékezés is, amelyre az utóbbi években kialakult hagyomány szerint az iskola udvarán került sor. A kollégium tizenegyedik és tizenkettedik osztályos diákjai, Cristian Róbert történelem szakos és Nagy Egon magyar szakos tanárok összeállítása csak részben emlékeztet a megszokott ünnepségekre: a történelmi események felidézésén kívül Faludy-verset és Lázár Vilmos vértanú a kivégzése előtt feleségéhez írt levél-részleteiből olvasnak fel a piros egyen-szoknyába öltözött diáklányok. A megemlékezés fénypontja a kivégzés - a Kollégium udvarán található fiúinternátus épületéből, a Bagolyvárból udvarra szivárgó, bekötött szemű fiúk a 13 vértanú emléke előtt tisztelegve veszik magukra Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Knezić Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Lenkey János, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József és Török Ignác szerepét.

Az aradi vértanúk kivégzésének napjáról, 1849 október 6-ról megemlékező költői összeállítás a "Valaki mondja meg" (Képzelt riport...) dallal zárul és repíti az elvont, 2024-ből távolinak és ismeretlennek tűnő történelmi pillanatot a jelenünkbe.
A tehetséges diákok és kreatív vezetőtanárok munkájának köszönhetően mától az október 6-a is közelebb került a szíveinkhez, nem csak értjük és tudjuk, hanem talán kicsikét érezzük is, hogy milyen tragikus pillanatra emlékezünk minden évben, ezen a napon.