Kiosztották a Zala György kulturális nívódíjakat Lendván
A lendvai központtal működő szlovéniai magyar kulturális élet egyik kiemelt jelentőségű eseménye amikor a magyar kultúra napjához kapcsolódóan egy ünnepi rendezvény keretében átadják a Muravidék legrangosabb elismeréseit, a Zala György díjakat. Ha a díj névadójáról néhány szót ejtünk, talán jobban megérthető annak tartalma is.
Zala György 1858-ban született Lendván és a dualizmus korának egyik legjelentősebb műemlékszobrásza volt. Műtermében olyan jelentős alkotások készültek, mint Gróf Andrássy Gyula és Gróf Tisza István Parlament előtti szobra, valamint a Hősök terén található millenniumi szoborcsoport fő alakjának, Gábriel arkangyalnak szobra, továbbá a Háború és Béke szoborcsoportot, négy királyszobrot és minden domborművet is ő mintázott meg.
A Zala György díj tehát olyan üzenettel is bír, hogy "a muravidéki magyarság mindig rendelkezett olyan alkotó személyekkel, akik a kultúra terén kimagasló eredményeket értek el" – hangsúlyozta a rendezvény díszvendége, Csibi Krisztina, a Magyarság Házának igazgatója. Ünnepi köszöntőjében szólt arról is, hogy bármilyen irányba is megy a világ, a kultúra minden körülmények között a magyarság megmaradásának alapja lesz.
Azt is elmondta, hogy hamarosan elindul egy nagyszabású munka a Magyarság Háza szervezésében, melynek azt az összefoglaló címet adták: "Látlelet a külhoni magyar kultúráról 1918-2023" és amelyben számítanak a muravidéki kultúra reprezentánsaira is.
A köszöntőt követően megkezdődött a 2023. évi díjak kiosztása, amelyeket Vida Törnar Judit, az MNMI Tanácsának elnöke, Orban Dušan, az MMÖNK Tanácsának elnöke és Horváth Ferenc, magyar nemzetiségi parlamenti képviselő osztottak ki a következő díjazottaknak:
-
Bokor Béla (Pécs) – Zala György különdíj – Határokon Túli Magyarságért Alapítvány elnöke, aki a majd öt évtizedes tevékenységével elévülhetetlen érdemeket szerzett a külhoni és anyaországi magyar közösségek kulturális kapcsolatainak megerősítésében.
-
Anduska Jánosné és Orbán Lajosné (Őrihodos) – elismerő díszoklevél – A népművészet, a népdaléneklés eszközeivel megvalósított, több évtizedes közösségépítő munkájukért.
-
Šooš Peter (Lendva) – Zala György kulturális díj – A magyarságismereti rendezvényeken végzett sokrétű munkájáért, aki jó példája annak, hogyan lehet olyan utat bejárni egy muravidéki fiatalnak, hogy magyar nyelven szerezzen mesteri oklevelet, ugyanakkor a szülőföldjén találja meg életpályájának kiteljesedését. Történészi szakdolgozatában a muravidéki leventemozgalmakkal foglalkozott, hozzájárulva ezzel a helyi történelmi kutatásokhoz.
-
Bacsi László (Zsitkóc) – Zala György kulturális díj – Zsitkóc közösségépítéséért, aki az egyesületi kulturális élet szilárd pillére. A néphagyományok révén, számos közösségi esemény, rendezvény által hozza közelebb Hetés falvainak embereit egymáshoz, erősíti szülőföldjükhöz való kötődéseiket.
-
Car Anna (Dobronak) – Zala György életműdíj – Dobronak közösségének több évtizedes szervezője, vezetője, megerősítője, számos rangos elismerés, többek között a Külhoni Magyarságért díj birtokosa. Köszönetmondó beszédében szerényen jegyezte meg, hogy "az életben egy falunyi embernek tartozom hálával és megbecsüléssel!"
Az ünnepi műsorban muravidéki előadók mellett – a díjazottakhoz hasonlóan – Pécsről érkezett fellépők is színpadra léptek. A Mecsek Táncegyüttes a Kárpát-medence több tájegységének néptánchagyományait elevenítettem meg, melyhez a talp alá való muzsikát a szintén pécsi Tenkes Zenekar biztosította.
A rendezvény záróakkordjaként az idén 200 éves Himnusz Erkel Ferenc által megzenésített dallama hangzott fel a hegedűkön, mégpedig az eredeti kottának és az adott kor szellemének megfelelően, verbunkos stílusban. A táncosok énekléséhez a színház egész közönsége állva csatlakozott.