Jelenlegi hely

Márai Sándor Emlékkiállítás

„A dóm úszott a ködben, mint egy várrom, Valami nagy és biztos e világon.”

/ Krupár Luca /
krupár.luca képe
2019. január 22-én a magyar kultúra napján nyílt meg a Márai Sándor Emlékkiállítás Kassán a Mészáros utca 35-ös szám alatt, ahol az író a fiatal korát töltötte. Várva várt pillanat volt ez, mely több szervezet együttműködésében és sok ember összefogásával valósult meg.

A megnyitón köszöntőt mondott Köteles Szabolcs, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Rigó Konrád, a kulturális minisztérium államtitkára, Branislav Panis, a Szlovák Nemzeti Múzeum főigazgatója, Török Petra, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgató-helyettese, Lucia Gurbáľová, Kassa alpolgármestere, illetve Jáky Judit, Márai Sándor húgának, Katónak az unokája is szólt a vendégekhez. A köszöntőkben külön kiemelték Rudolf Schuster volt köztársasági elnök, Kolár Péter, a Csemadok Kassai Városi Választmányának egykori elnöke és Ötvös Anna, Márai-kutató szerepét.

Fotó:Fábián Gergő

A látogatókat Mészáros Tibor irodalomtörténész, a kiállítás főkurátora vezette végig a tárlaton, amely időrendben és tematikusan mutatja be Márai Sándor életét és életművét, mindezt az író idézeteivel kísérve. A szövegeket fényképek, festmények, különféle dokumentumok és könyvek egészítik ki, valamint technikai eszközök segítségével a látogatók képeket tekinthetnek meg a korabeli Kassáról, fényképeket láthatnak az író családtagjairól, valamint meghallgathatják Márai Sándor, Lola és Radványi Géza hangját. A kiállításban helyet kapott az író felesége, Matzner Ilona, Lola, akivel több mint hat évtizeden keresztül éltek együtt, aki műveinek első olvasója volt, aki egész életében segítette és támogatta férjét az alkotásban, illetve Radványi Géza filmrendező, az író öccse is, aki hangfelvételeken mesél az egykori Kassáról, családi házukról, iskolai tanulmányairól. A tárlat részét képezi még több eredeti bútor, amelyek egykoron ebben a lakásban szolgálták a Grosschmid családot. A bútorok a Márai Sándorról szóló kiállításokat évtizedek óta támogató Jáky családnak köszönhetően kerülhettek Miskolc és Budapest után újra Kassára.