Jelenlegi hely

A tökösi vadászkastély titkai

/ Bódi Viktória /
bodi.viktoria2024 képe
A Vukovári Magyarok Egyesületének tagjaival 2024 október közepén, egy csodás őszi napon Eszék-Baranyába utaztunk, ahol először bejártuk a tökösi (horvátul Tikveš) vadászkastélyt és meséltek nekünk a Kopácsi-rét élővilágáról is. Majd Csúzán a Kovács csárdában egy jóízű ebéd után az ötödik generációs Kováts Pincészetben kóstolgattunk finom dunamelléki borokat.
A tökösi vadászkastély titkai – Baranyai kirándulás Szerémségből A tökösi vadászkastély titkai – Baranyai kirándulás Szerémségből A tökösi vadászkastély titkai – Baranyai kirándulás Szerémségből Borkóstoló Csúzán

A tökösi kastély a Bellyei járásban, a Kopácsi-rét Természetvédelmi Területen található. A drávaszögi emberek csak Tito kastélynak nevezik az épületet legutolsó használójáról. Az eredetileg nyaralóvillaként funkcionáló épületet azonban még a Habsburgok építtették.

Mint megtudtuk a gazdag és látványos kiállításból a kastélyt a 19. század vége felé valószínűleg Habsburg Frigyes főherceg építette, aki egy kétszintes vadászkastélyt képzelt a tökösi és kopácsi burjánzó természet közepébe. Az épület klasszicista stílusban épült, ám szecessziós jegyeket is magán visel. Homlokzata dísztéglával van kirakva, elegáns, visszafogott és méreteivel sem kérkedik. A birtokról az első fényképeket Habsburg Izabella készítette, aki szívesen tartózkodott itt, nő létére szenvedélyesen vadászott és gyakran megfordult a halászok között is – megörökítve az ott zajló életet, falusi életmódot. Kiváló szociofotói láthatóak a tárlókban.

Egészen az első világháború végéig az épület vadászházként, illetve nyaralóvillaként funkcionált. A főkastély az országváltást követően a Karađorđević dinasztia tagjainak a rendelkezésére állt. A második világháború után pedig Josip Broz Tito és közvetlen környezete vette birtokába, akinek kedvelt vadászhelye volt, és számos magas rangú vezetőt is fogadott itt. 

 

Az épületek néhány évvel ezelőttig elhagyottan álltak, míg egy uniós projekt keretein belül sikerült felújítani a komplexumot és egy, a Kopácsi-rétet, vadvilágot, illetve történetét bemutató látogatóközpontot hoztak létre benne. 

A vadregényes táj, a Kopácsi-rét flórája és faunája és maga a kastély is sok látogatót vonz évente, így kerekedtünk fel mi is az egyesület tagjaival, hogy szűkebb környezetünket is felfedezzük és a nyugat-szerémségi szórványból kiránduljunk a tömbmagyar területnek számító horvátországi Baranyába.