A Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár hosszú évek óta jelentős eseménye a városnak. A Nemzeti Színház épülete ilyenkor napokig több könyvkiadónak és könyvkereskedésnek ad otthont, rengeteg színes program: könyvbemutató, dedikálás, felolvasóest, koncert, olvasójáték, irodalmi kávéház kíséretében.
2016. november 11. napján a Petres Kálmán Általános Iskola 14 kiváló diákjával együtt utaztunk a könyvvásár különleges rendezvényére. Mivel Tür és Székelyhodos mellett hetente egy alkalommal Jobbágytelkén is oktatói tevékenységet folytatok, így kísérőtanárként én is részt vehettem ezen a kiránduláson. A program színessége mellett igazán nagy élményt jelentett számomra, hogy láthattam közben a gyermekek izgalommal és örömmel teli arcát. Annak ellenére, hogy Jobbágytelke Marosvásárhelytől mindössze 30 km-re található, a legtöbben még sosem jártak itt. Sőt, akadtak néhányan, akik eddigi éltük során még szülőfalujukat sem hagyták el soha. Orsolya tanárnő a vásár megtekintése után egy rövid városnéző sétára vitt bennünket és olyan jeles helyszíneket ismertetett meg velünk, mint a főtér, a Néprajzi Múzeum, a Kultúrpalota és a Maros Megyei Könyvtár.
Úgy gondolom, utunk elérte célját, hiszen a megvásárolt szebbnél szebb könyvek mellett rengeteg élménnyel gyarapodva jöttünk el Marosvásárhelyről. Ugyancsak fontosnak tartom, hogy magyar résztvevőkkel támogattunk egy magyar kötődésű rendezvényt. Marosvásárhelyen napjainkban közel sem egyszerű a magyarság helyzete. Mivel a lakosság nemzeti hovatartozás szerinti megosztottsága körülbelül 50-50%, ezért vannak, akik tudatosan asszimilációra törekednek. Szerencsére a székely mentalitás segít megőrizni a magyar nyelvet és kultúrát. A jövő generációira nézve fontos, hogy Marosvásárhely magyarsága kitartson, mert a környékbeli települések - többek között Székelyhodos és Jobbágytelke - fiataljainak csak itt van lehetőségük továbbtanulásra az általános iskola elvégzése után.