10. Nemzetközi Felolvasómaraton a segesvári iskolákban
Február 20-án tartották a 10. Nemzetközi Felolvasómaratont, melynek fő szervezője a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár volt, Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A korábbi évekhez hasonlóan a világ bármely pontjáról lehetett csatlakozni a felolvasáshoz, a nap folyamán bármikor. A segesvári magyar tagozatos iskolák is részt vettek a programban. Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor, Tamási Áron, Szabó Magda művei után 2018-ban a 195 éve született Petőfi Sándor (1823-1849) műveit szólaltatták meg, hiszen ez az év egyúttal Az apostol megírásának és az 1848-as forradalomnak a 170 éves évfordulója. A szervezők célja ráirányítani a figyelmet az olvasás fontosságára, annak szépségére a magyar irodalom egy-egy kiemelkedő személyiségének művein keresztül.
Segesváron az Aurel Mosora Állami Gimnázium magyar tagozatának osztályai a magyar órákon hallhattak előadást Petőfi életéről, műveiről, a költő és a közeli Fehéregyháza kapcsolatáról. Az intézmény tanárai és diákjai Petőfi verseket olvastak fel az iskola könyvtárában is. Elhangzott többek között a márciusi Petőfi szavalóverseny kötelező műve a Sors, nyiss nekem tért, az Odanézzetek!, az Itt állok a róna közepén…, valamint a Talpra magyar című költemények, és felcsendült a Távolból című vers megzenésített változata is. A gyermekek maguk választották ki, hogy melyik verset szeretnék felolvasni. Sőt olyan is előfordult, hogy szakaszonként felosztották maguk között ki-ki melyik részt mondja el az adott versből.
A Mircea Eliade Főgimnáziumban szintén a magyar órák adtak alkalmat arra, hogy a diákok felolvassák kedvenc Petőfi verseiket egyedül, csoportosan, vagy épp elénekeljék azokat. A líceum tanulói többek között az Arany Lacinak, a Szeptember végén…, az Egy gondolat bánt engemet…, a Fa leszek, ha…, illetve a Falu végén kurta kocsma című verseket olvasták fel. A résztvevők a szervezőktől névre szóló könyvjelzőt kaptak ajándékba.
Az esemény nagyon jó alkalom arra, hogy egy nap csak az irodalommal, költészettel foglalkozzunk. Mottóját pedig érdemes megfogadnunk, hiszen olvasni jó!