Az ünnepek között Brassó zárta az emlékévet december 28-án
A 2018-as évet az államtitkárság Mátyás király születésének 575., királlyá választásának 560. évfordulója alkalmából Mátyás király emlékévnek hirdette meg. Kárpát-medence szerte számos, az emlékévhez kapcsolódó rendezvénnyel, történelmi vetélkedővel, kiállítással, konferenciával emlékeztek a tetteire, uralkodására. A Mátyás király emlékév fontos kulturális-történeti mérföldkő, amely kötelez minket, hogy áttekintsük ezt a hatalmas hagyatékot, amely politikai, szellemi iránymutatás a régmúltból, amikor Magyarország az európai politika, kultúra és gazdaság egyik legjelentősebb tényezője volt.
A Vízaknai Református Egyházközség az emlékévhez kapcsolódva játékos történelmi vetélkedőt hirdetett november végén, amelynek célja Hunyadi Mátyás, híres királyunk alakjának, uralkodásának felelevenítése, és megismertetése volt a szórványban élő gyermekekkel. A Hunyadi Mátyás életterei című kiállítás ugyanakkor 2008-ban, a Reneszánsz Évhez kapcsolódóan készült a kolozsvári Amaryllis Társaság megbízásából. A 2018-ban felújított tárlat Mátyás kevésbé ismert arcát tárja elénk: a folyton utazó, építkező reneszánsz királyét, aki úgy tartotta: „A királyok dicsősége a népek sokaságában, az országok dísze és ereje a városok gazdagságában és teljességében áll.” A vetélkedő, karöltve a vándorkiállítással jött el december 28-án Brassóba a Petőfi Sándor Programon belüli együttműködés eredményeképpen. A helyszínt a brassói Magyar Evangélikus-Lutheránus Egyház biztosította a parókia dísztermében.
A rendezvényt Illés Gábor brassói ösztöndíjas nyitotta meg, majd Ambrus Melinda bákói ösztöndíjas vázolta fel a rendezvény menetét s tért ki a vándorkiállítás tematikájára. Ez után Angyal Réka vízaknai ösztöndíjas interaktív, rendhagyó történelemórát tartott. A közösen elkészített történelmi idővonal segítségével a résztvevők megismerhették vagy átismételhették az Árpád-ház kihalásától Mátyás király uralkodásáig terjedő időszakot, megismerkedhettek az egyes királyok címereinek jelentésével, s a könnyed történelemóra segítségével egyfajta rálátást kaphattak a korszak bonyolult összefüggéseire. A történelemóra végén a résztvevők csapatokban, egy hat fordulóból álló tudáspróbán mérték össze tudásukat. A vetélkedőn, melynek anyagát is Angyal Réka állította össze, a résztvevők korhű csapatnevet választottak, illetve címert terveztek, eközben pedig a kisebb gyermekek korabeli kifestők és iniciálék rajzolásával foglalták el magukat.
Amíg a történelemverseny eredménye megszületett, üdítővel, meleg teával és nassolnivalóval kínálták a szervezők a jelenlévőket, valamint alkalom nyílt a kiállítás megtekintésére is. A díjkiosztón minden résztvevő emléklapot kapott, az első, második, harmadik helyezettek értékes könyvjutalomban és oklevélben részesültek az emlékév lebonyolítója, a Magyarság Háza és a Rákóczi Szövetség jóvoltából.
Kevés olyan magyar ember van, aki ne találkozott volna Mátyás királyról szóló népmesékkel, legendákkal. Ebből is látszik, hogy történelmünk egyik kiemelkedő uralkodója volt, akinek alakja és személyisége a köztudatban él a mai napig. A Mátyás király emléknap éppen arra adott alkalmat, hogy eltűnődjünk az igazságos Mátyás király történelmi szerepén és nagyságán, megismerjük uralkodásának előzményeit, nagyobb tetteit, és vonjuk le a tanulságot, példáját ültessük át a mai korra, éljünk vele és gazdagodjunk általa, magyarként.
Fotó: Illés Gábor, Ambrus Melinda