A magyar kultúrát nem lehet örökölni, minden generációnak meg kell érte küzdenie, meg kell küzdeni az anyanyelvért, a hagyományokért és a kultúráért. (Kodály Zoltán)
Prímás-palota Tükör termében 1805-ben az austerlizi csata után Bonaparte Napóleon és I. Ferenc császár aláírták a Pozsonyi Békét és Széchenyi István itt ajánlotta fel birtokainak jövedelmét a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására.
Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke konferálta és vezette az előadást. A pozsonyi főpolgármester Matúš Vallo egyéb elfoglaltsága miatt nem vehetett részt az ünnepségen, de helyettese, Juraj Káčera üdvözölte a csemadokosokat. Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke ünnepi beszédet tartott. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott és Smuk András, a bécsi Europa-Club elnöke is mondott köszöntő beszédet. A díjazottak nevében Csanaky Eleonóra köszönte meg az elismerést.
Emléklappal köszönték meg a munkát és a segítséget, elismeréseket adtak át. Az oklevelek átadásával azoknak mondtak köszönetet, akik a pozsonyi alapszervezetek munkáját segítették az elmúlt évtizedekben. A Hűségért emléklapot egy Pozsonyról szóló könyvvel együtt Bárdos Gyula elnök és Mézes Rudolf alelnök adták át.
A Püspöki Alapiskola és Óvoda növendéke Bittera Sophie Iman által hallhattunk egy prózát, majd éneket. A műsor végén pedig a budapesti Ad Libitum kamarazenekar tartott előadást. Ezt követően állófogadáson vehettek részt a jelenlévők.