Október 17-én Újszentesen, Temes megyében a Romániai Oktatási és Kutatási Minisztérium, a Temes Megyei Tanács, a Temes Megyei Tanfelügyelőség, az Újszentesi Helyi Tanács és a helyi általános iskola megszervezte a VII. Őszirózsa Országos Népdalvetélkedőt. Arad, Bákó, Bihar, Brassó, Fehér, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Szilágy és Temes megyéből 131 gyermek mutatta meg tudását. A helyi általános iskolában, a kultúrotthonban és a római katolikus templomban korosztályok szerint párhuzamosan zajlott a verseny. Ének-zene tanárok alkották a zsűrit, melynek elnökségét Fall Ilona színművésznő vállalta, a megelőző évek szokása szerint.
A megyei elődöntők után az 1. és 2. helyezettek érkeztek Temesvárra. Szamosújvárt Gajdos Krisztina, ötödikes kislány képviselte. A korosztályában 39 versenyző mérte össze a tudását. Minden korosztályt 3 tagú zsűri értékelt, és a délutáni szabadon választható programok – például városnézés vagy gyermekjátszóház – alatt összesítették az eredményt. A szakmai szempontok bizonyos mértékig eltérnek a magyarországi népdaléneklő vagy népzenei versenyeken megszokottaktól, inkább közelítenek az iskolai ének-zene oktatás vagy a tehetségkutató műsorok nézőpontjához, úgy a technika, mint az előadásmód terén. Nagyon nagy az igyekezet és az összefogás a szervezésben – példaértékű a helyi általános iskola magyar-román vegyes tanári karának összmunkája, és bizonyára az autentikára való igény is megerősödik majd, mind a felkészítő tanárok, mind a zsűri részéről. A Szamosújvári Téka Alapítvány ebben élen jár, hiszen népdal-, népi hangszer- és néptáncoktatás folyik évek óta magas szinten az intézményben.
Vajon történik-e szemléletváltás – ahogy azt Szlovákia esetében szemmel kísérhettük? Vagy törvényszerű-e, hogy ebbe az irányba mozduljon el a szervezők szándéka? Kívánom, hogy akár a Petőfi Program keretében, akár más úton mihamarabb megláthassuk.