Jelenlegi hely

Pünkösd Alsósófalván

/ Lőrincz Hortenzia Szerényke /
lorincz.hortenzia képe
Idén tizedik alkalommal került megszervezésre a Pünkösdi Nemzetközi Néptánctalálkozó Alsósófalván, melynek állandó szervezője és házigazdája az Fonó Hagyományőrző Egyesület.
Jókedvű legényekTánc közben – Kikerics lányokMagyarországi táncok – Kikerics NéptáncegyüttesFesztivál zárókép – Alsósósfalva

A pünkösdvasárnapi találkozó meghívott vendégei többek között, a segesvári Kikerics Néptáncegyüttes, a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptáncegyüttes, a székelykeresztúri Forgórózsa Néptáncegyüttes és Szovátáról a Tücsökraj Zenekar voltak. Az esemény zenés, énekes felvonulással kezdődött, majd a teltházas kultúrotthonban fellépő csoportok több tájegység táncát mutatták be a közönségnek. A Kikerics Néptáncegyüttes, a frissen elkészült „Fürödik a csóka…” szilágysági lánymulatságot (koreográfus: Lőrincz Hortenzia) és Marosmagyarói táncokat (koreográfus: Lőrincz Hortenzia és Bugnár Zsolt) mutatott be.

Sóvidéken a pünkösdi ünnepkör elmaradhatatlan része a pünkösdvasárnapi, „Hesspávázás…”, a pünkösdi király és királynéválasztás. A napjainkban is gyermekek által gyakorolt népszokás szereplői 1-6 osztályos leánykák. Egy-egy csoportba 5-8 leány szerepel, a legkisebb leánykát maguk közül királynénak választják és egy ugyanolyan korú fiút választanak királynak. A király koronát vagy cukrosüveg alakú csákót visel a lányok fehér virágkoszorút vagy pártát. Valamennyien népviseletbe öltöznek az úgynevezett ludak (lányok), rúdra kötött szőttes törölközőt vagy szervétett visznek zászlóként. Ez a szép adománygyűjtő szokás kora reggeli órákban kezdődik, a „Hess páva, hess páva…” kezdetű dallal indul, végi járják a falu utcáit és addig tart míg bírják hanggal.

Nagy öröm, hogy a segesvári gyerekek is részesei lehettek, ennek a ma is élő pünkösdi népszokásnak.