Jelenlegi hely

14. Brassói Magyar Napok

A barcasági magyarok 8 napos rendezvénysorozata nagy sikert aratott

/ Simon Andrea Edit /
simon.andrea.edit2024 képe
Már az ösztöndijprogramot megelőző hetekben megkezdtük a szervezést, hiszen rengeteg programmal vártuk idén is a fesztivál közönségét.
Onodi Attila ösztöndijas társammal 14. Brassói Magyar Napok - nyitógála100 Tagú Cigányzenekar a 14. Brassói Magyar NapokonToró Tamás főszervező és Szász Jenő miniszteri biztos

Szeptember 22-én sikeresen zártuk a 14. Brassói Magyar Napokat, amely idén is a barcasági és brassói magyarság egyik legfontosabb kulturális találkozója volt. Sokan – külföldön élő brassóiak is – erre az időszakra időzítik a szabadságukat, hogy részesei lehessenek a 8 napos eseménysorozatnak.

A szeptember 15–22. között megrendezett fesztivál több mint 50 programmal várta a látogatókat, és kiemelkedő sikereket ért el mind a részvétel, mind a kulturális élmények terén. Az idei rendezvény látogatottsága minden várakozást felülmúlt, hiszen több tízezer ember vett részt a programokon, ami rekordot jelent az esemény történetében. Népzenével és néptánccal nyitottuk és zártuk ezt a mozgalmas, tartalmas, szórakoztató 8 napot.

A rendezvény különleges ünnepi istentisztelettel indult a Brassó II. Újvárosi Református Egyházközség templomában. Ezután került sor a tudományos konferenciára, melynek címe: 800 éves az erdélyi szászok autonómiája. A beszélgetésen részt vett: Dr. Kalmár Ferenc miniszteri biztos, Dr. Szabados György történész, a László Gyula Kutatóközpont igazgatója, illetve Dr. Bakk Miklós, a Sapientia EMTE Egyetem docense. A moderátor Dr. Bencze Mihály volt.

A nyitónap fénypontja az Örökségünk a táncban című ünnepélyes gálaműsor volt, ahol a Búzavirág Néptáncegyüttes 75 éves fennállását ünnepeltük. Díszvendégként fellépett Pál István “Szalonna” és Bandája, akik lenyűgözték a közönséget. A fesztivál megnyitó elején történelmi pillanatnak lehettünk tanúi, hiszen első ízben adták át  – az évekkel ezelőtt alapított – Árpád-díjat, amelyet két fontos közösségi szereplőnek ítélték oda: a Brassói Lapok szerkesztőségének, a brassói magyarság történelmének és kultúrájának őrzéséért végzett 175 esztendős szolgálatukért, valamint a Búzavirág Néptáncegyüttesnek, mely immár 75 éve ápolja és élteti a magyar néptánc hagyományait. A rendezvény fényét emelte, hogy beszédet mondott Dolhai István, a Csíkszeredai Főkonzulátus új főkonzulja is.

A nyolc napig tartó eseménysorozat első felében kulturális programok sokasága várta a publikumot. Válogathattak az irodalmi előadások, filmvetítések, borkóstolók, valamint történelmi és tudományos konferenciák és kiállításmegnyitók közül. Sőt! Még retro autók bemutatására is sor került. Vendégként eljött Dr. Hegedűs Csaba olimpiai, világ-, és Európa-bajnok birkózónk, a 100. magyar olimpiai arany birtokosa, a Tuskirály. Vele két ízben találkozhattak a brassóiak. Először a fiataloknak tartott egy motivációs beszélgetést az Áprily Lajos Főgimnáziumban, majd este a Reménység Házában megrendítő és tanulságos  beszélgetés zajlott vele, ahol teljes őszinteséggel beszélt életének nehezebb pillanatairól is, s arról, hogy sikereiben sem felejtette el, hogy honnan indult, hogy mi az, ami igazán fontos az életben: Istenben való hite és a család. Magyarságára mindig is büszke volt, s megemlékezett arról is, hogy az 1989-es romániai forradalom kirobbanásakor ő is tevékenyen segített az itteni magyaroknak.

A kulturális programok között kiemelkedett a szeptember 21-i Magyar vagyok - Petőfi 200 – Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójának tiszteletére rendezett kiállítás megnyitója. Az ünnepségen beszédet mondott Toró Tamás, a Brassói Magyar Napok ötletgazdája és főszervezője, Beke Mihály András,  Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja, Florin Coșuleț, az Apollónia Kulturális Központ vezetője, míg Serban Todorica Constantin, míg a Brassó Megyei Tanács elnökének üdvözletét Tóásó Imelda megyei tanácsos asszony tolmácsolta. A jelenlévőkre és az eseményre Miklósi Mátyás Csaba református esperes kérte Isten áldását.

A kiállítást Szász Jenő, miniszteri biztos, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke nyitotta meg. Beszédében kifejtette, hogy “Petőfi Sándor – rövid földi élete alatt – igazi népmesei hősként, hétmérföldes csizmával járta be az ismeretlenségből egy nemzet szívébe, lelkébe és dicsőségtárába vezető utat. Szűz Márián kívül nincs még egy olyan személyisége a magyar egyház- és kultúrtörténetnek, aki jobban egységbe tudná kovácsolni az egész nemzetet, illetve – történelmi, vallási és kulturális hagyományainkra támaszkodva – békés együttélésre szólítani a társnemzeteket. Éppen ezért nem véletlen, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, amelynek legfőbb feladata a nemzet kulturális újraegyesítésén munkálkodni – a Boldogasszony kiállítás-sorozat után – Petőfi Sándort tűzte kulturális missziójának zászlójára, a költő születésének bicentenáriumi emlékéve előtt tisztelegve.” (https://nski.hu/brassoban-a-petofi-200-kiallitas1)

A megnyitó ünnepség pompáját emelte, hogy a 100 Tagú Cigányzenekar szólistái is közreműködtek. Este pedig Brassó főterét, a Tanácsteret teljesen megtöltötték a nézők a zenekar koncertjére, lélegzetelállító előadásuk emlékezetes élményt nyújtott. A tér zsúfolásig megtelt.

A hétvége zenei programokkal és családi rendezvényekkel bővelkedett. A Tanácstéren felállított főszínpadon pénteken a Hooligans együttes és a Don’t Stop The Queen tribute zenekar adott az eddigieknél nagyobb tömegnek koncertet. Szombaton délután, csodás napsütésben a közönséget a helyi tehetség, Dalma és zenekara szórakoztatta. Majd este – ahogyan már utaltam rá –  a pénteki nézőszámot is felülmúlva a 100 Tagú Cigányzenekar fellépése aratott óriási nagy sikert, míg vasárnap Szandi és az Abrakazabra együttes produkciója zárta a fesztivált, a Tanácstér ezúttal is telis tele volt boldog emberekkel, akik élvezték a magyar zenét.

A Brassói Magyar Napok mindig is külön figyelmet fordított a helyi tehetségek bemutatására is. Az Áprily Lajos Főgimnázium udvarában fiatal művészek, helyi zenészek léptek fel, hogy megmutassák tudásukat a nagyközönségnek. A gyerekek és családok számára játszóház, kézműves foglalkozások és a Legendárium óriás társas is rendelkezésre álltak, így a legkisebbek is részt vehettek a fesztivál hangulatában.

A gyermekprogramok, mint a gyermektáncház, amelyet Onodi Attila ösztöndíjas társam vezetett, illetve a különböző interaktív foglalkozások rendkívül népszerűek voltak. A hétvégén számos család látogatott el a rendezvényre, hogy részt vegyenek ezeken a szórakoztató és egyben oktató jellegű eseményeken.

A fesztivál kiemelt pontja minden évben a Kronstadt Fair kézműves vásár, amelyen idén közel 130 kézműves, őstermelő és kereskedő kínálta a jobbnál-jobb portékáit a Tanácstéren. Mindemellett az Áprily Lajos Főgimnázium udvarán hangulatos gasztro- és borudvar várta az érdeklődőket magyaros ételekkel, italokkal, édességekkel, így a kulináris élmények sem maradtak ki a 14. Brassói Magyar Napok kínálatából.

A fesztivál szinte teljes programja teltházzal zajlott, a zenei koncertek mellett a borkóstolók és a filmvetítések is nagy érdeklődést váltottak ki. A látogatók száma idén rekordot döntött, hiszen összesen több mint 50 ezer ember vett részt a fesztivál programjain. A visszajelzések szerint a Brassói Magyar Napok egyre nagyobb népszerűségnek örvend, a helyi magyar közösség mellett a környező települések lakosai körében is, akik szívesen vesznek részt az évente megrendezett eseményeken, valamint egyre több románajkút is vonzanak bizonyos programpontok. Az eladásra bocsátott jegyek több mint 95 százaléka elkelt, így nem csak az ingyenes, hanem a jegyköteles események is mind teltházasok voltak. 

Íme néhány számszerűsített adat a 14. Brassói Magyar Napokról:

4 szervező egyesület, 3 fő médiapartner, 4 főtámogató, 63 program, 83 támogató és partner, 93 önkéntes, 130 termelő és kézműves, 500 fellépő és előadó, 650 fő a megnyitón, 1000 fő az Áprily Lajos Főgimnázium udvarában pénteken, 1000 fő az Áprily Lajos Főgimnázium udvarában vasárnap, 2000 fő a néptánctalálkozón vasárnap, 3000 fő az Áprily Lajos Főgimnázium udvarában szombaton, 4000 fő a kulturális hét során, 4000 fő vasárnap a Tanácstéren, 4500 fő a vásárban pénteken, 5000 fő a pénteki koncerteken a Tanácstéren, 10 000 fő a szombati koncerteken a főtéren, 12 000 fő a vásárban vasárnap, 14 000 fő a vásárban szombaton, 51 500 fő összesen a fesztiválon.

Az ösztöndíjas programunk első napjaiban már beleugrottunk az események forgatagába. Kellemesen elfáradtunk ezalatt a 8 nap alatt Onodi Attila ösztöndíjas társammal, de úgy érzem, ennél jobb kezdés nem is lehetett volna.