Jelenlegi hely

Fashion week Ljubljanában - magyar tervezők munkáit mutatták be a szlovén fővárosban

/ Egerváriné Mandácskó Eszter /
egervarine.mandacsko.eszter képe
2024. október 8-án Ljubljanába volt szerencsém utazni, ahol részt vehettem a Ljubljana Fashion Week (LJFW) egyik napján.
A Fashion Weeket hirdető plakátMagyar tervezők a Fashion Weeken

Az elmúlt tizenöt év során a Ljubljana Fashion Week (LJFW) egy apró rendezvényből a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált. Az idei program öt napon át kínált divatbemutatókat a szlovén fővárosban, amelyeken helyi és a környező országok tervezőinek alkotásai voltak láthatóak. Magyarországot illetően a Budapest Central European Fashion Week Collective (BCEFW) show-ja mutatkozott be 2024. október 8-án.

A két divathét, avagy a Ljubljana Fashion Week és a Budapest Central European Fashion Week együttműködésének eredményeként most fiatal magyar tervezők mutathatták be munkáikat a ljubljanai közönségnek. (A mostani eseménysorozat előzménye volt az augusztusi, Budapesten megrendezett fashion week, melyen három szlovén tervező mutatkozott be, most pedig a Ljubljana Fashion Weeken fiatal magyar designerek kaptak lehetőséget.)

Öt feltörekvő magyar divattervező: Szarka Nóra (Sophiaron), Bárány Judit, Csókási Dorottya (Chokassy), Láng Szonja (SlangSlang) és Aczél Sára Luca mutatta be kollekcióit a szlovén közönség előtt egy közös divatbemutatón. Az Ő munkáikat láthatjuk a kapcsolódó galériában látható videóban is. Érdemes emellett kicsit az alkotók személyéről, munkásságáról, a kollekciókról is ejteni pár szót (forrás: https://bcefw.com/):

Szarka Nóra (Sophiaron): kézművességet kedvelő tervező, aki már fiatalon elmerült a magyar hagyományok megőrzésében. Az évek során a hagyományos öltözködés iránti rajongása mély tiszteletté alakult, és küldetésévé vált, hogy megtalálja a módját, miként őrizheti meg örökségét a mai, rohanó világban. Így született meg a SOPHIARON márka, amely a magyar paraszti kultúra modern kontextusban történő újraértelmezését tűzte ki célul.

  

Bárány Judit: frissen végzett divattervező, akinek munkája a férfidivat területére összpontosít. A kézművesség és az alkotás folyamata alapvető hatással van a ruhatervezésére. A kötött termékek meghatározó szerepet játszanak a munkájában, de más manuális textiltechnológiák is megjelennek. A tervezési folyamat középpontjában a készítés módszere áll, ahol a kézi és digitális technológiák kölcsönhatása fontos szerepet játszik. Lényeges számára, hogy az anyag tükrözze a kollekció üzenetét.

Csókási Dorottya (Chokassy): a divatmárka alapítója, aki elkötelezett híve a fenntartható és regeneratív designnak. 2023-ban a londoni Central Saint Martins egyetemen szerzett diplomát női ruhatervezés szakon, majd visszatért Budapestre, hogy elindítsa saját márkáját, és tovább mélyítse tervezői identitását „Ecce Tenebrae” elnevezésű diplomakollekciójának narratíváján keresztül. Ez a kollekció jelentős figyelmet kapott, többek között a British Vogue és más magazinok, mint a Granary, a Paper Magazine, a The Perfect Magazine és a Dazed Fashion is bemutatták.

Láng Szonja (SlangSlang): a márkát 2011-ben, a New York Fashion Week Nolcha eseményén mutatták be, mint a Tyra Clothing márka utódját. A célcsoportot a lendületes, karakteres szabásvonalak kedvelői alkotják. Azok számára, akik értékelik a kényelmet és a funkcionalitást, valamint fontosnak tartják a fenntarthatóságot a divatban, a márka portfóliójából nagyszerű ruhák, táskák és cipők közül választhatnak.

Aczél Sára Luca: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) szerzett diplomát divat- és kötöttáru tervezés szakon. Tanulmányai során értékes tapasztalatokat szerzett a Daige-nél, egy ismert magyar divatmárkánál gyakornokként. Szenvedélyesen érdeklődik a jelmeztervezés iránt, ahol ügyesen ötvözi a hagyományos kézműves technikákat a kortárs esztétikával. Kollekciói a felszabadulási folyamat egyes szakaszait jelenítik meg, amely elindul az elnyomott vagy az elnyomó karakteréből.

 

A divatbemutatókat követően a ljubljanai magyar Liszt Intézet After Party-ján lehetett tovább beszélni a látottakról, a tervekről, jövőről és együtt örülni a tervezőkkel, modellekkel. Az Intézet csodálatos helyszínt szolgáltatott ehhez a partihoz, ugyanis az október elején megnyitott Smart Hungary 2.0 kiállítás terét bocsátották a vendégek rendelkezésére, így magát a kiállítást is megnézhették az érdeklődők.