Jelenlegi hely

Film a muravidéki magyarokról

/ Egerváriné Mandácskó Eszter /
egervarine.mandacsko.eszter képe
2025. április 2-án a Bánffy Központban mutatták be Gál Anasztázia "Kik vagyunk, muravidéki magyarok?" című legújabb dokumentum- és ismeretterjesztő filmjét.
Filmvetítés meghívójaKözönség (fotó: MMR)Soós Mihály virágot nyújt át Gál Anasztáziának (fotó: MMR)Kik vagyunk mi Muravidékiek? (fotó: MMR)

Gál Anasztázia filmes rendező és dokumentumfilmes, aki a muravidéki közösségek életét és kultúráját dolgozza fel munkáiban. Becsehelyen született, majd Zalaegerszegen és Budapesten tanult. Életére, világnézetére nagy hatással voltak muravidéki tanárok, például Bence Lajos is.

Egyetemi tanulmányai során pedagógiát és kulturális antropológiát tanult, de szenvedélye a filmezés iránt később, egy esti tanfolyam révén bontakozott ki, ahol elsajátította a filmes alapokat. Tanulmányai végeztével tanítani kezdett, végül ténylegesen a filmezés felé fordult. 

Budapestről Muravidékre, Pártosfalvára költözött és itt helyben nagyon sok feldolgozandó témát talált készülő filmjeihez, melyekben különös figyelmet fordít a muravidéki kultúra, történelem és közösségek bemutatására. Filmes pályafutása alatt számos díjat és elismerést szerzett, amelyek hozzájárultak a régió kulturális életének gazdagításához.

Jelentős muravidéki filmjei közé tartoznak:

  • Zala György portréja (2008): Egy kreatív dokumentumfilm, amely Zala György szobrászművész életét és munkásságát mutatja be, különös figyelmet szentelve a muravidéki vonatkozásoknak.

  • Mérföldkövek a Muravidéken (2016): A film Trianontól 1956-ig tekinti át a muravidéki történelem fontos eseményeit.

  • Kitaposott utak Muravidéken (2020): A muravidéki közösség mindennapjait és történeteit tárja fel, kiemelve az összetartás és közösség erejét. A filmet Dobronakon mutatták be.

  • Tökmag ereje (2020): A film az Őrség és Goričko tájegységekben használt tökmagolaj előállításának történetét mutatja be fél évszázadon keresztül, a technológiai fejlődés tükrében.

  • Muravidéki meseút (2022): A régió gazdag mesekincsébe nyújt betekintést, és hangsúlyozza a helyi hagyományok megőrzésének fontosságát.

  • Bence Lajos – Létlelet (2022): Dokumentumfilm Bence Lajos festőművész életéről és művészetéről, különös figyelmet szentelve a muravidéki inspirációk hatásának.

Gál Anasztázia munkássága jelentős hatást gyakorol a muravidéki kultúra megőrzésére és népszerűsítésére. Filmjei nemcsak művészeti értéket képviselnek, hanem hozzájárulnak a helyi identitás erősítéséhez és a közösség összetartásához.

Legújabb alkotása, a Kik vagyunk, muravidéki magyarok?, egy bő egyórás dokumentumfilm, amely öt muravidéki fiatal segítségével ad átfogó képet a helyi magyar közösség életéről.

A film az oktatás, a kultúra és a gazdaság fontos aspektusait bemutatva, betekintést nyújt a régió mindennapjaiba. A filmben kulcsfontosságú helyi szereplők is megszólalnak, illetve a magyar nyelvű oktatás helyzetét intézményvezetők és pedagógusok is kommentálják, vagyis a film széleskörű képet ad a muravidéki magyar közösség kihívásairól és lehetőségeiről.

A filmet április 2-án tekinthettük meg Lendván, a Bánffy Központban. A vetítést követően Anasztázia megköszönte az öt muravidéki fiatalnak, hogy a film vezérvonalát vitték a hátukon, illetve minden szereplőnek is, hogy véleményüket megosztották a nagyérdeművel.

Az alkotás megtekinthető a Hír TV-n a következő napokban több alkalommal is.