A Magyar-Török Kulturális Évad 2024
A Magyar-Török Kulturális Évad keretében 2024. november 18-án Magyar Kulturális Napot rendeztek az északkelet-törökországi Trabzonban.
A nap folyamán megnyílt a Magyar-Török Kulturális Évad során született „Befogadó állam - A Török Birodalomba irányuló magyar emigrációk (1691–1956)” című kiállítás. A Magyar Nemzeti Levéltár által készített történeti tárlat a 18-20. század során az Oszmán Birodalomba és Törökországba érkező híres és kevésbé ismert magyarokról.
A kiállítás a trabzoni Hamamizade İshan Bey Kulturális Központ előterében volt látható. A megnyitón a főpolgármester mellett a tartományi és nagyvárosi vezetők jelentős része is jelen volt.
A kiállítás megnyitóját követően a Horsa Banda nagysikerű műsort adott a trabzoni közönségnek. A műsor során a Kárpát-medence különböző területeiről származó autentikus népzene válogatása hangzott el. A koncerten Havay Viktória énekelt, én, Onodi Attila pedig egyenesen Brassóból utaztam, hogy színesebbé tegyem az előadást, valamint Csécsi Katalin is táncolt a műsorban.
Az est zárószáma alatt Sipos Áron intézetigazgató is csatlakozott a színpadon a művészekhez brácsával, és Kovács Gergő kulturális attasé a táncosokkal együtt lépett színpadra. A Magyar Nap során az Intézet és az Ankarai Nagykövetség közös standot állított fel a trabzoni kulturális központban.
A standon magyar turisztikai, kulturális és gasztronómiai vonatkozású kiadványok, valamint hungarikumok voltak láthatóak. Az est végén a nagykövetség mesterszakácsa, Sinka Tamás által készített gulyáslevest kóstolhatták meg az érdeklődők. Az eseményről a törökországi média részletesen beszámolt.
Horsa Banda koncertje Isztambulban
Trabzoni fellépésüket követően a Horsa Banda Isztambulban is színpadra lépett. A Sariyer városrészben található népszerű Rıfat Ilgaz Kulturális Központban a Kárpát-medence különböző tájairól származó dallamokkal és táncokkal ismerkedhettek meg a nézők.
A műsorban Havay Viktória énekelt, valamint én és Csécsi Katalin táncoltunk. Az est folyamán Erdal Şalikoğlu is fellépett magyar-török népdalokkal, a zárószámhoz pedig Sipos Áron intézetigazgató csatlakozott brácsával. Felemelő érzés volt számomra, hogy két olyan fontos helyszínen léphettem fel Törökországban, ahol még mindig fontos az emberek számára a magyar kultúra. Köszönet a szervezőknek, hogy ott lehettem. Isten áldja meg a Magyart!