Idén is társműsorvezetőként vettem részt a rendezvényen, így testközelből alakíthattam és figyelhettem az eseményeket. Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Tóth László, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Felvidéki Főosztályának vezetője, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a magyarság megmaradásának kulcsa a kulturális teljesítmény.
Nacsa Lőrinc államtitkár gondolatait is tolmácsolta, kiemelve, hogy 2025 a jövő nemzedék éve lesz a nemzetpolitikában. Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke ünnepi beszédében a Csemadok kultúrában betöltött szerepére, a hit megtartó erejére, valamint az összefogás fontosságára hívta fel a figyelmet.
A Csemadok Életműdíjat idén négyen vehették át:
- Csörgő Árpád, aki Bősön több mint négy és fél évtizede meghatározó tagja a Csemadok helyi szervezetének.
- Holec Ilona (Alsóbodok), aki korábban is számos szakmai elismerésben részesült.
- Száraz Erzsébet, aki versmondóként, esztrádműsorok és nótaestek műsorvezetőjeként kapcsolódott be a nagyfödémesi alapszervezet munkájába. Öt évtizede vezetőségi tagként a kultúrfelelősi feladatokat is ellátja.
- Vojtek László, aki korábban a szenci alapszervezet és a Pozsony-vidéki Járási Bizottság elnöke volt, majd beválasztották a Csemadok Országos Elnökségébe is.
A Fábry Zoltán-díjat idén Göncz László történész, író vehette át, aki a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet alapítója és a Muravidéki Magyar Tudományos Társaság alapító tagja. Ő kezdeményezte a Csemadok és a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet közötti együttműködést.
A Közművelődési Díjakat nyolcan vehették át Köteles László, Mézes Rudolf és Hrubík Béla alelnököktől. A díjazottak:
- Balík Judit, Horváth Zsuzsanna, Moravek Iveta, Száraz László, Száraz Erzsébet, Strešňák Gábor, Üveges Róbert és Végh Piroska, akik időt és energiát nem kímélve szolgálják a felvidéki magyarságot.
A Gyurcsó István-díjat idén Czingel Nyáry Magdolna vehette át, aki több mint két évtizeden át dolgozott szakelőadóként a Csemadok Központi Bizottságának gazdasági osztályán.
Az ünnepségen adták át az országos esszéíró pályázat fődíját is, amelyet Csehy Flóra, a komáromi Selye János Gimnázium tanulója vehetett át Kiss Beáta főszervezőtől és Köteles László általános alelnöktől.
A műsorban felléptek:
- a szenci Möggyes Gyermek Néptáncegyüttes,
- a Mátyus Néptáncműhely Höcögők csoportja (Felsőszeli),
- a Galántán működő Kodály Zoltán Daloskör.
A rendezvény nemzeti himnuszunk közös éneklésével zárult.