Bemutatták a Falufény című könyvet a pozsonyi Csemadok-székházban
A Csemadok Pozsonyligetfalui Alapszervezetének rendezvényén Dunajszky Géza, a pozsonyi székhelyű Petržalka–Engerau–Ligetfalu polgári társaság elnöke és a könyv kiadója vezette a beszélgetést. Berecz Attila és Dunajszky Géza történelem iránti szenvedélye érdekfeszítő előadást ígért mindazok számára, akik ellátogattak az eseményre.
A szerző gyerekkora óta ír, és az íráshoz fűződő viszonyát szerelemként aposztrofálta. A Falufény első kötetének elkészítését egy fehérorosz szerzők által írt könyv inspirálta. Ennek hatására döntött úgy, hogy megírja annak a településnek, Kőhídgyarmatnak a második világháborús történetét, ahol nagyszülei éltek.
A kötet nyolc év alatt készült el. Ez idő alatt Berecz Attila kapcsolatba lépett Budapesttel, a német és az orosz levéltárakkal is, hogy hadinaplókhoz és hadijelentésekhez jusson. A közel egy évtized alatt mintegy százötven világháborút megélt személlyel készített interjút.
„Sokan eleinte tartózkodóak voltak, a legtöbben nem akartak nyilatkozni” – mesélte Berecz Attila arról, mennyire nehéz volt múltidézésre bírni az interjúalanyokat. A kezdeti nehézségek után azonban számtalan megrázó és döbbenetes történetet osztottak meg vele. Saját bevallása szerint hosszú napokig egy-egy elbeszélés hatása alatt maradt. Ráadásul – ahogy fogalmazott – az interjúk során nemcsak a történelmet, hanem saját magát is jobban megismerte, idős beszélgetőpartnerei pedig a szívéhez nőttek.
Nyolc év hosszú idő, amely alatt két könyvre való anyag is összegyűlt Kőhídgyarmat második világháborús megpróbáltatásairól, így már készülőben van a második kötet is.