Jelenlegi hely

Felvidék szívébe vésve

A gútai művészeti iskola diákjaival elkészítettük Esterházy János arcképének mozaikját

/ Dávid Zsuzsanna /
david.zsuzsanna2024 képe
A gútai művészeti iskola diákjaival elkészítettük Isten szolgája Esterházy János arcképének mozaikját.
Mozaik portré Esterházy Jánosról - a gútai művészeti alapiskola diákjainak közös alkotásaWorkshop a gútai művészeti iskolában - ki volt Gróf Esterházy János?Workshop a gútai művészeti iskolában - feladat ismertetés - közös mozaik portré készülAz elkészült közös portré mozaik Esterházy Jánosról a kép alkotóival, Gúta, 2025.03.19.

"A mi jelünk a kereszt" címmel nyílt meg a gútai városi hivatal aulájában festészeti kiállításom, mely Isten szolgája Esterházy János életének és vértanúságának ihletésében készült. Gúta a tizenhetedik helyszín, ahol bemutathatom alkotásaimat. A kiállítás nem titkolt célja, hogy a képek segítségével mások számára is megelevenedjen gróf Esterházy János felejthetetlen alakja, áldozatos élete, hűsége, hite.

Az elnyomó ideológiák, önkényuralmi rendszerek el akarták feledtetni érdemeit, hamis vádakkal elítélték és céljuk volt az is, hogy a történelemből, a szívekből és az emlékezetből végképp kitöröljék. 

Ma már, halála után 68 évvel biztosan állíthatjuk, hogy tisztelete és a felvidéki magyarság iránta való szeretete megőrizte emlékét a szívekbe vésve. 2017-ben hamvai is hazataláltak és Alsóbodokon, az Esterházy János Zarándokközpontban lettek örök nyugalomra helyezve, ahol lengyelek, magyarok, szlovákok, csehek, zsidók és más népek zarándokai hajtanak fejet halhatatlan alakja előtt.

2019-ben elindult boldoggá avatási pere. Sokan kérik imáit, közbenjárását egyéni életükben és kérjük közbenjárását a múlt sebeinek gyógyulása és a népek közti kiengesztelődés szándékára is. 

A gútai kiállítás különleges volt számomra. Egyrészt kifejezhettem tiszteletemet a gútai közösségek felé, hiszen mai magyar létünkért sokszor megharcoltak viharos történelmük során.  Másrészt Gútán is a fiatalság a jövő reménysége, így nagy öröm volt számomra, hogy ellátogathattam a Nagyboldogasszony Iskolaközpontba, ahol közösen megkoszorúztuk az Esterházy János emlékére állított kopjafát.

Az alapfokú művészeti iskolában két órás képzőművészeti műhelymunkát tartottam. Ez lehetőséget adott arra, hogy a fiatalokkal felidézzük a mártír gróf történelmi alakját és azt, hogy mit is jelent ő a Felvidék számára? Ő, aki élete árán is a sorsközösséget vállalt szeretett felvidéki magyarjaival. Ahogy ő mondta: "itt maradok köztetek és veletek fogom átélni a jó és rossz napokat is". 

A műhelymunka során a 10 művészeti iskolás diák közös alkotást készített. Esterházy János arcképének egy-egy darabját szabadon dolgozhatták ki, majd a darabokat összeillesztve rajzolódott ki újra portréjának mozaikja. Ez az alkotás jelképezte, hogy találkozásaink, ismereteink Esterházy Jánosról egy-egy darabját jelentik az ő életének.

Közösen tudjuk megrajzolni igaz arcképét, megadni számára a méltó tiszteletet és elevenen szívünkbe vésve hordozni. A kiállítás megnyitóra már a mozaik is felkerült a falra és a művészeti iskola diákjai, mint alkotótársak vettek részt az ünnepélyes megnyitón. 

A tárlat 2025. április 7-ig tekinthető meg. Köszönöm mindenkinek a szeretetteljes fogadtatást és a fáradozást, hogy a kiállítás megvalósulhasson!