Jelenlegi hely

11. Szászrégeni Magyar Napok

/ Sándor Melinda /
sandor.melinda képe
Az elmúlt évek hagyományait követve 2024. október 24. és 27. között, immáron a 11. alkalommal került sor a Szászrégeni Magyar Napok rendezvénysorozatra. A négy napos rendezvény színes és színvonalas programjai főként az Eugen Nicoara Művelődési Házban zajlottak.
Így írtak ők - a Szászrégen és Vidéke havilap 25 éves megemlékező estjeVárosnéző történelmi séta Szászrégen városában Céhek címerei épületeinken címmelA kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum nagy sikerű előadásának záró pillanataiA Szászrégeni Magyar Napok Gálaestje kezdetét megelőző pillanatkép

A rendezvénysorozat 2024. évi állomásának programjai az RMDSZ Szászrégeni Szervezete, az RMDSZ Szászrégeni Nőszervezete, a Csillag Egyesület, a Kemény János Művelődési Társaság, a Humana Regun Egyesület, a ForMove Egyesület, a Rákóczi Szövetség Szászrégeni Szervezete, a Szászrégeni Kézműves Alkotóház és a Szászrégeni Ifjúsági Szervezet szervezésében valósultak meg. A rendezvénysorozatot az idei évben Szászrégen Önkormányzata, Maros Megye Tanácsa, a Bethlen Gábor Alap és több helyi vállalkozás is támogatta.

A nagy érdeklődésre való tekintettel október 24-én csütörtökön, a délelőtt folyamán a „Vándor Miska” bábelőadást kétszer, külön az óvodásoknak és külön az iskolásoknak is megtartották. A felnőtt korosztály részére a rendezvénysorozat érdemben a délután öt órakor megnyílt „Árnyalatok” kiállítás tárlatnyitójával indult el. A festőnövényekkel színezett szőnyegeket, szőtteseket, sálakat és fonott kosarakat bemutató vándorkiállítássá érett kiállítás megálmodói, Páll Etelka és Borbély Izabella növényi festő mesterek meséltek a festőnövényekről, valamint a szenvedélyükké vált hagyományos növényi festő mesterségükről, amely szerintük fertőző és mindig valamilyen kísérletként is felfogható

A tárlatmegnyitót követően a művelődési házban zajló nap az „Így írtak ők”, a Szászrégen és Vidéke havilap 25 éves megemlékező estjével zárult, amely során a felolvasók és a nézők a színpadon együtt ülve megemlékeztek a havilap volt szerkesztőiről és munkatársairól.

Október 25-én, pénteken a nap Dió-Házban a „Réges-Régen” diákkonferenciával kezdődött, majd több helyszínen is folytatódott. Az E. Nicoara Művelődési Házban 17 órától Marosán Csaba színművész fellépése következett. „Tarkabarka strófák” című előadásának darabjait a színművész Dzsida Jenő legszebb verseiből válogatta.

Ezt követően 19:30-tól a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évek magyar slágereire vágyódók a Crama vendéglőben rophatták kedvük szerint, a még fiatalabbak pedig este kilenctől kezdődő dj partival zárhatták a napot a Liliom kávéházban. Ezen a napon délután négytől az estébe nyúlóan a Szászrégeni Magyar Napok programjával párhuzamosan a Szászrégeni Kézműves Alkotóházban lehetőség nyílt a növényi festéssel való közeli ismerkedésre, de erről bővebben egy másik beszámolóban olvashatnak.

Az október 26-i szombati nap a művelődési házban kezdődött az „Örökláng” díjátadóval, amelyen a képzőművészet valamely területén jeleskedő diákokat köszöntötték. Délután háromtól Klaus Birthler építészmérnök vezetésével a „Céhek címerei épületeinken” címmel izgalmas építészeti és történelmi sétára indultunk Szászrégen városába. A város fejlesztésének sorsát szívén viselő lelkes érdeklődőknek köszönhetően a séta során több érdekes művészettörténeti és műemlékvédelmi szakmai kitérőt is tettünk, miközben megismertük Szászrégen egykori céheinek hagyományait és a látogatott épületek rejtett szimbólumait. A szombat estét a művelődési házban, a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum „Szerelem” című nagysikerű előadásával zártuk.

A rendezvénysorozat idei utolsó napja, október 27., vasárnap a sportcsarnokban zajló focibajnoksággal kezdődött. A 11. Szászrégeni Magyar Napok zárónapját a szervezők a művelődési házban tartott Gálaesttel koronázták meg, amelynek fénypontját ez alkalommal is az életműdíjak átadása jelentette.

A Kemény János Művelődési Társaság és az RMDSZ Szászrégeni Szervezete azoknak a személyeknek ítélte oda a Szászrégeni Magyarságért Életműdíjat, akik közösségépítő munkájukkal hozzájárultak kultúránk, értékeink megőrzéséhez és bővítéséhez, valamint a szászrégeni és a vonzáskörzetébe tartozó magyarság fejlődéséhez.

Az életműdíjat ebben az évben két főnek ítélték oda: Ady István lelkipásztornak, aki negyven éven át szolgálta a magyarfülpösi református közösséget és megalapította a magyarfülpösi és a szászrégeni szórványkollégiumot, valamint Fábián András kulturális referensnek, aki a Szászrégen és Vidéke havilap főszerkesztője, a Humana Regun Egyesület alapító tagja, és a Szászrégeni Népszínház Kemény János társulatának tagja. Tevékenységével több mint húsz éve ápolja Szászrégen és térsége magyar közösségének kulturális életét, támogatva ezzel a magyar nyelv megmaradását, valamint a népszokások és hagyományok megőrzését.

Az életműdíjak átadása után a szászrégeni Járom néptánccsoport lépett fel mezőmadarasi és magyarpalatkai táncokkal. Míg a táncosok öltözetet váltottak a két tánccsoport között, két fiatal leány népdalokat adott elő, akiket a Pergő zenekar kísért. A Gálaest zárásaként az ArteMiss vonósnégyes lépett fel. A művésznők, akik a Marosvásárhelyi Filharmónia tagjai, nagysikerű mesefilmek és filmek különféle érzelmeket megjelenítő dallamaival színesítették a rendezvénysorozat befejezését, lenyűgözve az egybegyűlt magyar közönséget.

A Szászrégeni Magyar Napok meghatározó közösségépítő szerepet tölt be a Szászrégen és vonzáskörzetében élő magyar közösség életében. Összefogja az itt élő magyarokat, és hagyományaink, értékeink megőrzésével értékes lehetőséget biztosít kulturális örökségünk átadására a fiatalabb generáció számára.