Ismerjük meg környékünket! Kastélytúra Kutyfalván
A marosvásárhelyi Európa Általános Iskola magyar tagozatának 7. D osztályos tanulói az Iskola Másként hét középső napján, 2025. április 16-án, a Kastélytúra: ismerjük meg környékünket! program keretében látogattak el az említett helyszínre.
Az időjárásra nem panaszkodhattunk, a látogatás az év első olyan napjára esett, amelyen a hőmérő higanyszála 25 Celsius-fok fölé szökött. Ilyen szempontból a kastély délben már hűvös menedéket nyújtott, de reggel még kellett fűteni, mert falai között ebben az időszakban 10 fokkal hidegebb van!
Ez volt az egyik oka annak, hogy a kastélyok jószerivel csak a nyári hónapokban szolgáltak otthonul birtokosaik számára. A kastéllyal és annak egykori tulajdonosaival kapcsolatos információkat mentorom, a téma szakértője, Ugron Győző osztotta meg a diákokkal, nem sokkal megérkezésük után.
A sok érdekességet magába foglaló tájékoztató után a nebulók bevették magukat az egykori Szivar-terembe, ahol üdítőkkel és ropikával terített asztal várta őket. Hamar előkerültek a társasjátékok is, majd kisvártatva három részre oszlott a társaság. Az első csoport folytatta a játékot, a második kiment focizni az udvarra, a harmadik pedig mentorom vezetésével a szabadulószoba foglya lett.
Ez utóbbiak, miután megismerkedtek a játékszabályokkal, magukra lettek hagyva egy órácskára (ugyanis kb. ennyi kellett a szabaduláshoz!). Ezt sikeresen abszolválták is, majd vetésforgóban cserélődtek a csapatok.
Nehéz lenne megállapítani, hogy melyik programnak volt a legnagyobb sikere, de annyi bizonyos, hogy a diákok ezen a napon megismerkedtek a hely szellemével, a kastély egykori lakóinak életstílusával, történetével, amely ma már közelmúltunk történelmének részét képezi. Mivel mindez nemcsak időben, de térben is karnyújtásnyira van tőlük, tökéletesen illett az Ismerjük meg környékünket! programba éppúgy, mint az Iskola Másként hétbe – akárcsak a Pro Castellum Degenfeld Egyesület profiljába! Az egyesület eddig is partner volt hasonló kezdeményezések esetében, és ezután is tárt karokkal várja az érdeklődőket, legyenek azok kicsik vagy nagyok!
Summa summarum: a diákok úgy vették birtokba a kastélyt és annak udvarát, mintha csak Degenfeld István kívánságát akarták volna teljesíteni, miszerint a kastély eztán szolgálja a környék közösségét! Azt gondolom, hogy ez ezen a napon messzemenően sikerült – hála a fogadószervezetnek, a fiataloknak, és nem utolsó sorban a kísérőtanároknak: Tóth Mária Orsolya magyartanár-osztályfőnöknek és Hanusz Éva matektanár-aligazgatónak!