Vasárnapi séta Vajdahunyad várában
Ott aztán nemcsak az időjárás volt hozzánk kegyes, de szerencsénk volt idegenvezetőnkkel, Kófity Magdával is (aki egyébként a helyi nyugdíjas klub és a kórus vezetője is egyben). Gyakorlott szakemberként már a várhoz is a legszebb útvonalat választotta, majd annak közelébe érve, a nem mindennapi látványt az alábbi Mikszáth-idézettel tárta elénk:
"Ha Hunyadi János nem tett volna semmit, csak azt, hogy ő nevelte Mátyás királyt, már azért is híres lenne. Vagy ha nem csinált volna egyebet, mint hogy ő építette fel Vajdahunyadot, már abból is ráismernénk, hogy nagy embernek kellett lennie, aki koránál magasabban szárnyalt. (...) Minden csodálatos, ami az ő keze nyomát viseli. Még ez a vár is, mely a Zalasd vize feletti sziklán kevélyen hirdeti a középkor fényét, művészetét és ízlését. (...) Ezek a karcsú tornyok, e remekei a csúcsíves építészetnek, ezek a szép cirádás erkélyek, e klasszikus kidudorodások, ezek a Hunyadi Jánoséi!"
Mindezt tetézte egy rövid, ámde annál frappánsabb Mikszáth-mondattal:
"Ha Visegrád a királyok vára, akkor Vajdahunyad a várak királya!"
És ha azt gondoltuk volna, hogy ezek után csak úgy besétálunk a várba, következett még egy irodalmi adalék, meglepetés, ami nekünk, petőfiseknek különösen szívhez szólt. Programunk névadójától a Vajdahunyadon című verset szavalta el. Hogy közben megkondultak a harangok, már szinte természetesnek tűnt! (A szavalatról készült videót keressék a Petőfi Sándor Program - Kőrösi Csoma Sándor Program FB-oldalán!)
A várba lépve, annak, aki csak a filmet látta, a belső udvar, ahol megannyi filmjelenet játszódik, elsőre kicsinek tűnhet (ennyit csal a kamera), viszont az egész vár sokkal grandiózusabbnak, Buzogány-tornyából letekintve például szédítően magasnak tetszik.
A történelem folyamán fokozatosan épülő-bővülő vár jelenleg is felújítás alatt áll, így minden terme sajnos nincs nyitva az érdeklődők előtt, de a csukott ajtókat Magdi néni maga tárta szélesre egyrészt azzal, hogy elmesélte, mi van odabent, másrészt azzal, hogy felhívta a figyelmünket olyan részletekre, amelyek alig észrevehetőek, mégis fontosak. Ilyen volt például a címereken látható székely nap-hold szimbólum, ami török-veszély esetén mindig a bal oldalon, veszély elmúltával pedig a jobb oldalon látható.
Igazi patriótaként, idegenvezetőnk, ha kellett, kiigazította a "hivatalos" hibákat, vagy felhívta a figyelmet arra is – sorozat-nézők figyelem! –, hogy a Nagy Hunyadi egy másik kapun át lovagolt be a várba. Érzékeltetve, hogy kinek is az egykori otthonában járunk, utalt arra, hogy miközben Hunyadi János az apjától örökölt erődöt impozáns lovagvárrá építtette, Ő maga egyidejűleg a középkori Európa leggazdagabb hűbérurává vált. Megmutatta, hogy az utólag lemeszelt falak alatt eredetileg mit kéne látni, és hogy a különféle felújításoknak áldozatul esve, hol van hűlt helye egy-egy toronynak, bástyának.
Természetesen kinéztünk az ablakon, ahonnét Szilágyi Erzsébet levelét postázta, láttuk a hírhedt kutat, amit 3 török fogoly 15 évig ásott, emellett a Medve-árkot, a földszinti Lovagtermet, az emeleti Országház-termet, ahonnét Hunyadi János az országát kormányozta, és a Mátyás-loggiát, amely az első fennmaradt reneszánsz építmény Erdélyben.
A később Bethlen által át- és hozzáépített részeket, a középkori Magyar Királyság idejéből fennmaradt egyetlen kandallót, amely a Kapisztrán-toronyban található, és a Nebojsza-tornyot, ami végső menedékül szolgált (volna) egy végzetes támadás esetén. Ezt akár az épp velünk egyidőben arra járó szlovák turistacsoport is magáénak érezhette, bár eredetileg az a szerbekhez köthető, de hallottuk, hogy Zólyom és Trencsén esetében már büszkén emlegették e két egykori felvidéki várost, a vár egyes helyszínei és építtetője (Zólyomi Dávidné, illetve Trencsén-bástya) kapcsán.
Egy biztos: képzeletünkben egyszerre kinyílt a tér és az idő, kitágultak az ország határai és megjelent az egykori Magyarország, amelyben jól megfért Trencsén, Buda, Székelyföld; Mátyás révén pedig még Kolozsvár, mi több: Bécs is! Mindehhez nem kellett hétmérföldes csizma, csupán egy másfél órás túra Vajdahunyad várában!
Sajnos a felújítás hagy maga után kívánni valót, de az mindenképpen üdvös, hogy magyar nyelvű feliratok is hirdetik a dicső múltat.
Ugyanakkor nem lehetünk elég hálásak Kófity Magdának a különleges körbevezetésért – nemcsak bevitt, de be is vezetett minket Vajdahunyad várának páratlan világába. Búcsúzóul pedig megkaptuk Tőle a Fazakas Tibor által illusztrált Vajdahunyad vára és a Hunyadiak jeles története című kiadványt, amelyben – akárcsak a filmsorozatban – végigkövethetjük a Hunyadi család történetét, így a szép nap emléke mellett e szuvenírt is hazavihettük magunkkal.
U.I.:
A filmsorozat rajongói számára nem titok: már csak az utolsó rész maradt hátra. Gondolom, Ők előbb vagy utóbb ellátogatnak a várba. Azok pedig, akik inkább a magas irodalom felől közelítenek a témához, adjanak Petőfi és Mikszáth hitelt érdemlő szavára!