Jelenlegi hely

Homályba borult huszár csárda

Október 6-ai megemlékezés Piskiben

/ Zsidai Sára Eszter /
zsidai.sara.eszter2024 képe
Kevesen hallottak a Piski csárdáról – másnéven huszár csárdáról – mely nagy szerepet játszott az 1848-49-es szabadságharc során, valamint az előtte lévő terület lett a ’48-49-es szabadságharc egyik legjelentősebb színtere. Itt emlékezett meg Böjte Csaba alapítványi gyermekeivel az aradi vértanúkról, mely méltó helyszínül szolgált a hősi halált halt tábornokok megemlékezéséhez.
Október 6. megemlékezésOktóber 6. megemlékezésOktóber 6. megemlékezésOktóber 6. megemlékezés

Az 1848-49-es szabadságharc egyik rendkívül fontos és dicső pontja a Piski csata. 1849 februárjában Bem tábornok serege a vízaknai visszavonulás után Déván gyülekezett megfogyatkozott seregével. Jól tudták, ha a császári csapatok kitörnek Erdélyből, akkor a szabadságharc végleg elesik. A Piski melletti folyó Sztrigy fahídja kulcsfontosságúvá vált, a magyar hadtörténet egyik leghíresebb objektumává vált. Hiszen, ha azon áttörnek a császári csapatok, szabaddá válik az út az Alföld felé.

A hősiesen harcoló magyar katonák kitartó harcukkal és kiváló vezetőikkel visszaverték a császári csapatokat, így döntő csatát nyertek. Az ütközet emlékére a Hunyad megyei honvédegyesület, illetve a lakosok összefogtak és egy 9,5 méter magas obelikszet faragtattak Berczi Tódor mesterrel a hősök emlékére. Az objektumot 1889 november 3-án avatták fel a csata helyszínén.

A Piski csárda előtt zajló harcot az épület túlélte a küzdelem sebeinek nyomaival. 2021-ben Böjte Csaba kezdeményezésére megindultak a felújítási folyamatok. A romos épület helyrehozása lassan, de biztosan halad. Az udvaron mostanra kész lett a híres obeliksz alapja, melyet az 1920-as években távolítottak el a helyszínről. Az oszlop kövei később előkerültek, melyeket Csaba testvér megmentett és a tervek szerint újra összerakják, hogy a csárda udvarán ismét magasan és dicsően hirdessék a nyertes csata emlékét.

Vasárnap délután Csaba testvér köszöntötte a megemlékezés résztvevőit, majd az alapítvány szászvárosi gyermekeinek műsora következett. Zenés előadással és szavalással készültek, mely megható és lélekemelő volt. Az előadás után Csaba testvér buzdította a résztvevőket, hogy közös összefogással és támogatással, együttes erővel próbálják a megmaradó munkálatokat befejezni. Néhány ablak már a helyén van és a pince alapozása, valamint felújítása is megtörtént. Az épület egy részének újra rakása is befejeződött, a 2021-es állapotokhoz képest nagy előrehaladás történt, de még a munka oroszlán része hátra van.

Megjegyezte, hogy igazán szép dolog lenne, ha közös erővel az utókor gyerekei számára végleg be tudnák fejezni ennek a jelentős helyszínnek a felújítását, méltó helye lenne a magyarság megőrzésének. Elmondta azt is, hogy az épület őrzi még a szabadságharc nyomait, hiszen néhol golyónyomok jelzik, hogy a létesítmény is részese volt az összecsapásnak. Ezután megkérte Bonaventúra tisztelendő urat, hogy mondjon áldást. Az atya röviden megemlékezett az október 6-ai hősökről, név szerint felsorolta őket, majd áldást mondott.

A rendezvényről nem maradhatott el a Himnusz sem, befejezésül a magyar, illetve a székely Himnusz is elhangzott, közös éneklés keretein belül. A megemlékezést követően a résztvevők megtekinthették az eddigi munkálatokat és közös beszélgetések, eszmecserék kíséretében térhettek haza.