Jelenlegi hely

Költészet napi turné

Első állomás: Fogaras

/ Jankovszki Réka /
jankovszki.reka2024 képe
Az idei évi készülődés a Költészet napjára, annyira meghozta a kedvemet a verstanuláshoz, hogy késleltetve az újévi fogadalmaimat, kitűztem célul, hogy minden héten megtanulok fejből egy verset.
Zsidai Sára előadása a vadászatrólFöldrajz és a költészet kapcsolataDemcsik Norbert előadása József Attila költészetérőlMegzenésített versek előadása Fogarason

Hazatérve előadássorozatunk utolsó állomásáról, – Vajdahunyadról – kezembe vettem Weöres Sándor, A mozdulatlan utazás című versét. A vers első sora máris magával ragadott és gondolatokat ébresztett bennem: „Önmagad beutazása: A mindenség beutazása.”

Zsidai Sára és Demcsik Norbert ösztöndíjas társaimmal már februárban, – Az anyanyelv napja alkalmából szervezett programsorozatot követően – megfogalmazódott bennünk annak az ötlete, hogy érdemes lenne a Költészet napjára is összeállítani egy zenés-verses előadást. Célunk ezzel elsősorban az volt, hogy bemutassuk a magyar költészet kiválogatott nagyjait és műveiket. Megidézzük és felelevenítsük az általunk kiválogatott versek hangulatát, fogadószervezeteink magyar közösségeinek bemutatva.

Elsőként Norbi kalauzolta el a közönséget József Attila költészetének világába. Előadásában érdekes információkat osztott meg az egyes versek születésének körülményeiről. Számomra azok a videórészletek voltak legkülönlegesebbek, amelyekben a jelenkor kiemelkedő költői - Szabó T. Anna, Lackfi János -  a Születésnapomra c. verset alapul véve mondták el parafrázisaikat.

Sára a természethez és vadászathoz fűződő kapcsolata példaértékű számomra. Olyan költők műveivel készült, amelyek egy-egy verssoraiban egy vadgazdamérnök szemüvegével nézve hibák észlelhetőek. A közönség soraiban mindig akadt valaki, aki megfejtette ezeket a részleteket. Előadása rendkívül interaktív volt, szemléltetésként különböző agancsokat mutatott be.

Utolsóként a költészet és a földrajz kapcsolatát tártam fel a résztvevőknek, amelyben törekedtem a versek megírásának és a hely szellemének ok-okozati összefüggéseire rávilágítani. Így esett választásom a prezentálásban például Petőfi Sándor Alföldhöz kapcsolódó verseire, Ady Endre Párizsban írt költeményeire - ezek részletesebb bemutatására. 

Záróakkordként megzenésített versekkel készültünk. A dalszövegeket kiosztottuk a jelenlévőknek, hogy velünk együtt énekelhessenek. Együtt dalolásainkban a Bájoló, Kertész leszek és a Születésnapomra című versek csendültek fel.