Jelenlegi hely

Liba mondja: gá-gá-gá, elmegyünk mi világgá

Márton napi libaünnep Magyarországon

/ Zsidai Sára Eszter /
zsidai.sara.eszter2024 képe
A Csernakeresztúri Hagyományőrző Egyesület számára különleges élményt jelentett, hogy a Márton napot Eger mellett Felsőtárkányban tölthette, egy nagy hagyományokkal bíró településen. Az idő csodálatosan telt, hiszen a programok bősége és változatossága minden résztvevő számára emlékezetessé tette ezt a hétvégét.
Márton nap FelsőtárkánybanMárton nap FelsőtárkánybanMárton nap FelsőtárkánybanMárton nap Felsőtárkányban

Örömmel számolok be a következő sorokban arról, hogy a Nemzeti Együttműködési Alap pályázati támogatásának köszönhetően, melyet a Felsőtárkányi Hagyományőrző Néptáncegyüttessel közösen adott be a Csernakeresztúri Hagyományőrző Egyesület, testvérkapcsolat alakult ki a két tánccsoport között. Ennek a kapcsolatnak a keretében tavasszal a felsőtárkányiak látogattak el Csernakeresztúrrra, ahol egy programokban gazdag hétvégét töltöttek el. November második hétvégéjén pedig a Felsőtárkányi Hagyományőrző Néptáncegyüttes látta vendégül a csernakeresztúriakat Márton-napi forgatagon.

A pénteki reggeli indulás után kora délután megérkeztünk Felsőtárkányba, ahol a szállás elfoglalása után a gyerek táncházban vehetünk részt, és szemlélői lehettünk a lelkes apróságok tánctanulásának. A táncházat követően Felsőtárkány polgármestere, dr. Juhász Attila Simon is köszöntötte a messziről érkező vendégeket, és együtt ünnepeltük a közösség erejét és a hagyományokat. Az est további részében kötetlen beszélgetésre, táncra és közös játékra került sor, amely igazán összekovácsolta a két csapatot.

Másnap délelőtt Eger városát fedeztük fel, ahol a híres várban tettünk egy tárlatvezetett sétát, és elmerültünk a történelemben. Megtekintettük Eger leghíresebb írójának, Gárdonyi Gézának sírját, valamint körbejártuk az egész erődítményt.

Az ebédet a várban fogyasztottuk el, majd a város központjában tettünk egy sétát, ahol csodálattal néztük meg Eger főterét, a Dobó teret, valamint a barokk stílusú Minorita templomot. Eger nemcsak megyeszékhelyként, hanem érsekségéről is híres, ezért természetesen az Érseki Palotát és a Bazilikát sem hagytuk ki.

Szombat este tiszteletbeli vendégként meghívtak minket, hogy az esti táncházban bemutassuk hagyományos táncainkat. A fellépésünk során zenekari kísérettel láthatott a közönség egy improvizációs műsort, amelyben verbunk szóló, két polgári tánc, a karos és hármas, valamint páros táncok, csárdás és silladri szerepeltek. A táncot követően közösen tartottunk egy tánctanítást, amely során a házigazda csapat lelkesen sajátította el a lépéseket. Az este táncházával zárult, ahol mindenki kimulathatta magát.

Vasárnap reggel, a búcsúzás előtt részt vettünk az Egri Főegyházmegye katedrálisában, a Bazilikában tartott ifjúsági szentmisén, majd a szertartást követően hazafelé indultunk.

Ez a hétvége nemcsak Márton-napi hagyományaink ápolásáról szólt, hanem rengeteg új élménnyel gazdagodtunk. Örömmel láttuk, hogy a közösség aktívan részt vett minden eseményen, és az együtt eltöltött idő nemcsak szórakoztató, hanem tanulságos is volt. A közös tánc és a kulturális értékek iránti elköteleződés köteléket teremtett, amelyben mindkét csoport sokat tanulhatott.

Bízunk benne, hogy ez a testvérkapcsolat hosszú távon is megmarad, és a jövőben is számos közös esemény, fellépés és élmény erősíti majd ezt a különleges barátságot.

Köszönjük vendéglátóinknak és mindazoknak, akik hozzájárultak ennek a különleges hétvégének a megszervezéséhez és lebonyolításához!