Október ünnepei a Hunyadi Magyar Házban
Igazán tartalmas napot zárhatott a Hunyad megyei közösség október első szombatján. A dévai magyar szervezettel sikeresen összefogva egy fergeteges programot sikerült megvalósítani a vajdahunyadi Magyar Házban. A rendezvényt a dévai tiszteletes úr egy áldással nyitotta meg, ezután a délelőtt folyamán érdekes előadást hallgathattak meg a résztvevők a búza fontosságáról és útjáról a kenyérré válásig. Ezután maguk szemlélhették meg a búzaszemeket, volt aki számlálóra is vette őket. Ezt kézműves foglalkozás követte amíg a tészta összegyúrásra került.
A fiatalabb korosztály különféle búzával és mezőgazdasági munkákkal kapcsolatos kifestőket színezhetett, még a nagyobbak nyelvi feladatlapon próbálhatták ki tudásukat a kenyér készítés folyamatáról. Egy kis pihenő után október 6-a kapcsán az aradi vértanúkról emlékeztünk meg. Ferenczi István, az RMDSZ helyi tanácsosa mesélt a résztvevőknek az 1848-49-es szabadságharcról és annak kimeneteléről, az aradi történésekről. Ezután Ady Endre Október 6. című verse hangzott el egy diák előadásában, majd egy rövid kisfilm mesélte tovább a történéseket.
A megemlékezés zárásaként a nyugdíjas klub elnöke, nyugalmazott tanár szavalta el Petőfi Sándor Vajdahunyadon című költeményét. A megemlékezés alatt összeállt a kenyértészta és mindenki kipróbálhatta a dagasztást, melyben a legfiatalabbak voltak a leglelkesebbek és legügyesebbek. A dagasztás igen kimerítő tevékenység, ezért amíg a kenyerek sültek, a résztvevők a jól megérdemelt pihenőjüket töltötték, melyben magyar, azon belül is bukovinai székely gyűjtésből származó népmesékkel ismerkedhettek meg a jelenlévők.
Szeptember 30-án született a nagy mesemondó Benedek Elek, kinek tiszteletére ezen a napon tartjuk a Népmese napját. A népmesék fantasztikus történetek, melyek egyaránt lekötnek fiatalokat és időseket, ez az eseményen is bebizonyosodott. Szokás mondani, hogy három a magyar igazság, egy pedig a ráadás, így a hallgatóság két mese erejéig a fülén keresztül repült mesevilágba, majd kettőt pedig mese formájában nézhetett meg. Minden porcikájukkal figyelni kellett, ugyanis a négy történet végén egy 33 kérdésből álló vetélkedőn mérhették össze megfigyelőképességüket, memóriájukat, illetve tudásukat.
Az első három helyezett oklevéllel térhetett haza. Mire vége lett a kvíznek, kisültek a kemencében a kenyerek és mesébe illő terülj, terülj asztalkám termett a Magyar Ház termében. Ezt elfogyasztva és áldást mondva a napra tért haza mindenki egy kis hamuba sült utravaló kenyérrel.