Az idei szemle előkészítésének része volt az előtanácskozás, melyet 2016. április 9-én szintén a kevevári Keve Magyar Művelődési Egyesület szervezett a helyi katolikus egyházközség parókiájának épületében, ahol a művelődési egyesületek képviselői az idei szemle napjának szeptember 10-ét tűzték ki, és közösen fogadták el a tanácskozás témáját.
Az egész napos program a délelőtti órákban a kevei római katolikus templom parókiájának épületében a tanácskozással kezdődött, amelyet a Keve Magyar Művelődési Egyesület elnöke, Binec János nyitott meg és vezetett. A résztvevők a meghívott vendégek köszöntése, az ünnepi szavalat és a tanácskozás napirendi pontjainak ismertetése után a hertelendyfalvi, sándoregyházi és kevevári egyesületek karácsonyhoz fűződő szokásainak, hagyományainak képi és hanganyag bemutatója következett. A kevés számú bemutató utalhat arra, hogy a karácsonyhoz fűződő hagyományos szokások lassan elvesznek.
A tanácskozás következő perceiben a szórványban működő művelődési egyesületek munkájával kapcsolatos nehézségekről, az anyagi támogatás hiányáról, valamint a szemle szervezésével kapcsolatos újításokról szóló véleményeiket fogalmazták meg az egyesületek képviselői. A fiatalabb résztvevők előterjesztették ajánlataikat az egyes problémák megoldására, mint amilyen a zenei-, anyanyelvi tábor megszervezése gyermekek számára, a szemlével és a térség kulturális értékeivel kapcsolatos fontos adatok és iratok dokumentálása.
Végezetül közös döntésként elfogadták, hogy nem mondanak le a további szemlék megszervezéséről, sőt megoldásokat kell találni, hogy a települések művelődési életének aktív szerepvállalói évente többször is találkozzanak, ne csak a jelenlegi háromszori alkalommal. Határozatot hoztak, hogy a jövő évi, XXVIII. Szemle házigazdája a torontálvásárhelyi Jószef Attila Művelődési Otthon lesz, az idei Karácsonyi Találkozót pedig a fejértelepi Ady Endre Magyar Művelődési Egyesület szervezi.
A vajdasági szervezetek vezetői, a szabadkai székhelyű Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Hajnal Jenő és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Dudás Károly részéről elhangzott a biztatás, hogy az egyesületek mindig számíthatnak támogatásra, segítségre és pontosított kérelmekkel forduljanak az intézmények felé.
A rendezvény része volt az a gazdag kézimunka kiállítás is, amely a kevevári Művelődési Központ helységét díszítette, és amelyet a verseci Petőfi Sándor Kultúr Egyesület-, a fejértelepi Ady Endre Magyar Művelődési Egyesület-, a torontálvásárhelyi Pipacs Nőegylet és a Magyar Művelődési és Művészeti Központ-, a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület-, a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület-, a sándoregyházi Bonnaz Sándor Magyar Művelődési Egyesület-, a székelykevei Varrócska Kézimunkacsoport keretében működő kézimunka csoportok tagjai készítettek. A kiállított darabok egyenként és együtt is különleges töltettel rendelkeznek: közelebb visznek bennünket múltunk megismeréséhez, értékrendünket gazdagabbá teszik, magyar kultúránk részét képviselik.
A délutáni órákban az Avilai Szent Teréz Római katolikus templomban ökumenikus istentiszteletet tartottak, amelyen együtt szolgált Halász Béla, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspöke és Csipak Csaba, székelykevei plébános.
Az istentiszteletet követően a közel 300 résztvevő népviseletben a művelődési műsor helyszínére, a Művelődési Központba vonult át. Az ünnepi műsort megnyitó beszédében a szabadkai székhelyű Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Dudás Károly kiemelte, hogy a Dél-bánáti magyarság a vajdasági magyar nemzeti közösség fontos részét alkotja, és munkájuk példaértékű.
A műsort a Dél Pacsirtái gyermekkórus nyitotta meg, amely több településről toborozza össze a tagságát. Őket követően Kevevára, Székelykeve, Sándoregyháza, Hertelendyfalva, Pancsova, Torontálvásárhely, Udvarszállás, Fejértelep és Versec hagyományőrző csoportjai népdalokat, néptáncokat és irodalmi összeállításokat adtak elő. A fellépők között minden korosztály, gyerektől felnőttig, képviseltette magát. A műsor az összes résztvevő közös énekével, az Örökségünk című dal eléneklésével zárult.
A rendezvény végén a következő dél-bánsági szemlének otthont adó torontálvásárhelyi József Attila MO igazgatója, Horti László átvette a kevei Keve MME elnökétől, Binec Jánostól a szemle jelképeit, a vándorképet és a zászlót.
Az idei szemle megrendezése is igazolta a tényt, hogy függetlenül a számadatoktól, melyek a magyarság csökkenését jelzik, a közösség nemzeti megmaradásához összefogásra, egymás kölcsönös megsegítésére van szükség, és dolgozni kell az ifjú, jövő nemzedékkel a magyar kultúra és hagyományok megőrzésén e térségben.