Jelenlegi hely

XX. Adventi koszorú vallásos versek szavalóversenye Déván

/ Demcsik Norbert /
demcsik.norbert képe
Hat megye (Arad, Fehér, Kolozs, Kovászna, Szeben és Hunyad) és tizenegy településének (Arad, Medgyes, Gidófalva, Gyulafehérvár, Nagyenyed, Nagyszeben, Vajdahunyad, Petrozsény, Torockó, Csernakeresztúr, Déva) diákja részvételével 2024. december 14-én, immáron huszadik alkalommal tartották meg az adventi koszorú vallásos szavalóversenyt a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban.
Kisfiúk és -lányok félkörben állva köszöntik a publikumot műsorukkal a Téglás aulájábanEgy alsótagozatos kisfiú szaval a zsűri előttA csíkszeredai, pedagógusokból álló Truba–moll zenekar koncertje az aulábanEgy irodalmi idézet a sok közül, amelyek a Téglás falait díszítik

„A szeretet a másik gyengeségének a felismerése. Amiért a magam energiáit mozgósítani tudom, még akkor is, ha magam sem érzem különösképpen erősnek. A szeretet önmagunk meghaladása a másik ember érdekében.” (Pilinszky János)

 

A kicsik csoportos produkciója és Rácz Bianka köszöntő éneke után a műsorvezető, Csatlós Zsófia a fenti Pilinszky-idézettel, illetve arra reflektálva, miszerint energiánkat nemcsak az ember, hanem a közösség érdekében is mozgósítani kell, nyitotta meg a jubileumi szavalóversenyt. Ugyanakkor utalt a térre is, a Téglásra, melynek lelkes csapata ezúttal is tető alá hozta ezt a regionális szintű rendezvényt.

A szintén huszadik évfordulóját ünneplő intézmény igazgatója, Balogh Károly Csaba üdvözlő beszédében kiemelte, hogy reményei szerint „az itt elhangzó versek elsősorban a karácsonyi hangulat előteremtését szolgálják majd”, és csak ezen túl lesznek versenyben.

A megmérettetés korosztályonként külön tantermekben zajlott. Jómagam a legidősebbek, a 9–12. osztályos diákok szavalóversenyén vettem részt. A diákok közül többen választottak verset Adytól, Dsidától, Pilinszkytől, Túrmezei Erzsébettől és Aranyosi Ervintől.

József Attilától pedig A csöndes estéli zsoltárt hallhattuk kétszer – utolsóként is. Utolsó verszakából az „Ó, Uram, ajándékozz meg csekélyke magammal engem” sor gyönyörűen zárta a szavalatok sorát.

Amíg a zsűri visszavonult az értékelésre, az aulában a csíkszeredai pedagógusokból álló Truba–moll zenekar koncertjét élvezhettük.

Közvetlenül a díjátadó előtt – különszámként – gyönyörű énekével Sipos Patrícia, a 9. osztályos nagyenyedi diák varázsolta pár perc alatt ismét meghitt, ünnepi hangulatba az aulát.

A zsűri elnöke, Vlaic Ágnes kiemelte, hogy az értékelésnél egyetlen szempontként Pál apostol korintusiakhoz írt első leveléből idézett: „Szóljak bár emberek vagy angyalok nyelvén, ha szeretet nincs bennem, csak zengő érc vagyok, vagy pengő cimbalom.” Ez a gondolat lebegett a szemük előtt.

Ezek alapján osztották ki a szép számú támogatók által odaítélt különdíjak mellett a dícséretért járó okleveleket, valamint a szakmai díjakat. A versenyen részt vett 102 szavaló közül idén első díjat nyertek: Nagy Kinga Alexia (előkészítő: 1–2. osztály); Varga Tóbiás (3–4. osztály); Nagy Bíbor (5–6. osztály); Gáspár-Barra Márton (7–8. osztály) és Horváth Johanna (9–12. osztály).

Mindent összevetve, színvonalas versenyt láthattunk/hallhattunk. A szavalók és az őket felkészítő tanárok munkáján túl külön dicséret illeti az iskola munkaközösségét, illetve a pedagógusi szervezőcsapatot. A versekkel egyébként is feldíszített iskola falai között – nekik köszönhetően – ma valódi versünnepben lehetett részünk.

(A fotókat Dulinszky László készítette.)