Karácsony megünneplése régen és most Hertelendyfaván
2017 decemberében, adventben újra az ünnepi készülődés foglalta le gyermek és felnőtt életét Hertelendyfalván. Az itt élő magyarok sajátos, archaikus szokásokat őrző bukovinai székelyek. Gyermekcsoportjuk a karácsonyi szokásokat megelevenítő rövid színpadi összeállítással készül ilyenkor a falubeliek megörvendeztetésére. Ezek a fiatalok valójában belenőnek a szokásba, mert ezek mai napig létező szokások, szokáselemek.
Karácsony „szenvedején”, (december 24-én) ma is járnak gyermekcsoportok házról házra. Rövid énekkel, és ünnepi üdvözlő strófákkal „verselnek” a háziaknak. Kis ajándékokat kapnak cserébe. Idős adatközlőim még emlékeznek egy-egy ilyen gyermekkorban tanult versre:
„Szálljatok le szálljatok le, karácsonyi angyalok,
Zörgessetek máma este minden piciny ablakot!
Palotába és kunyhóba nagy örömet vigyetek,
Boldogságos ünnepet!”
Erőss Katalin, Hertelendyfalva
A kisgyermekek után, a lányos házakat további köszöntők, látogatók keresik fel. Ők a „csumák”. Idősebb legények rejtőznek álarc mögé ebben a szokásban, és az ifjú házbeli leánynak fel kell ismernie őket. Sok tréfás helyzetre ad lehetőséget ez a játék. Végül csókot kapnak a legények.
25-én, karácsony első napján a legszentebb dolog az istentisztelet. Ezután a család a maga szűkebb körében költi el a karácsonyi asztal finomságait. Ezek: húsleves, "szármá”, vagy régebben galuska, azaz töltött káposzta, sültek salátával (ecetes-hagymás krumplisaláta) és manapság sokféle „aprókalács”, azaz a háziasszony ügyességét, leleményességét dicsérő cukrászsütemény-féleségek. Minden korszak sajátságokkal bírt, hiszen a huszadik század ezen a vidéken még a világháborúk elszenvedése után is okozott újabb háborús nyomorúságot. Mindezek érzékenyen befolyásolták az ünneplés lehetőségeit.
Az ebéd elfogyasztása után, estefelé újabb vendégjárás következett. Az előző napi „csumák” ekkor csoportokban megénekelték a leányos házakat, zenésszel köszöntve, és táncra perdülve. A házas családtagok is elindultak a rokonsághoz, hogy énekszóval köszöntsék őket. A leányok megéneklése sokszor reggelig eltartott. Addig jártak a legények, amíg mindenkihez el nem jutottak.
A Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület ifjúsági csoportja mindezeket megjelenítette kis színpadi műsorában. Nagyban készültünk a XXI. Dél-Bánáti Karácsonyi Szokások és Betlehemes Játékok seregszemléjére is, melyet december 16-án tartottak Fejértelepen (Susara) az Ady Endre Művelődési Egyesület szervezésében.
A hazai ünneplésre december 22-én került sor az Egyesület Székházában Hertelendyfalván. A műsor tematikáját Lőcsei Ilona állította össze. Nagy Mónika, Nemcsek Klaudia és Lőcsei Márta segítségével készítettük fel a gyermekeket. Sorrendben megjelentek a hétvégi óvodások, majd következett a hagyományos szokásvilágra épülő összeállítás a nagyobbaktól. Verseltek az alsó tagozatosok. A nagyobb csoport kis árnyjáték-jelenettel elevenítette fel a betlehemi születés misztériumát, a napkeleti bölcsek látogatását, megidézve így a téli ünnepkör sötétből fénybe történő átfordulását. Mindezeket lánykórus éneklése kísérte. A gyerekek az előző hetekben papírcetliken kihúzták egymás nevét, majd a karácsony esti előadás végén átadták egymásnak kis titkos ajándékaikat. Az Egyesület felnőtt közössége is gondolt rájuk, úgyhogy mindezek után Nagy Mónika név szerint ajándékozta meg a gyermekeket a színpadon, karácsony ünnepén az egész egyesület nevében.
Örömmel és szépséggel telt meg kicsi és nagy, gyermek és felnőtt lelke ezen az estén. Méltón ünnepelte Krisztus születését Hertelendyfalva református magyar közössége ismét.