A 70 négyzetméteres kulturális központ a bérleti díját fedező Bethlen Gábor Alap és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatása révén nyílhatott meg Bosznia-Hercegovina fővárosában, ott, ahol 2007-ig működött a létesítmény anyagi okok miatt bezárt elődje.
A helyiség felszereléséhez hozzájárult asztalokkal a MeOut Nonprofit szervezet és Sándor Attila, a Petőfi Sándor Program szlovéniai ösztöndíjasa is.
A Magyar Ház a térségben élő magyarok központjaként egyszerre lesz könyvtár, magyar filmek vetítésének helye, de otthont ad nyelvtanfolyamoknak, gyermekeknek szóló foglalkozásoknak, kulturális és gasztronómiai eseményeknek, előadásoknak is.
Labossa Bence, a szórványban élő magyarság támogatását szolgáló Petőfi Sándor Program boszniai ösztöndíjasa elmondta: Magyarország segítségével így egyre több és színesebb programot tudnak szervezni a szarajevói magyarok, akik 1992-ben, a város három éven át tartó ostroma kezdetén hozták létre szervezetüket, a HUM Magyar Polgárok Egyesületét. A szervezetnek jelenleg mintegy ötven tagja van, de a tevékenységük révén mind több magyart sikerül bevonni programjaikba - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy Bosznia-Hercegovinában működik egy másik ilyen központ is, amely a Banja Lukában és környékén élő mintegy száztagú magyar közösséget szolgálja; ennek helyét és fenntartását az ország Szerb Köztársaság nevű entitása biztosítja.
Jelenlegi hely
Ismét működik Magyar Ház Szarajevóban
Nyolc év után ismét van Magyar Ház Szarajevóban. Négyesi József nagykövet és Muratović Irma a HUM Magyar Polgárok Egyesületének elnöke felavatták a szarajevói Magyar Házat.