A Magyar Kultúra Napja alkalmából többek között ezeket a kérdéseket is végigjártuk a cserkészekkel az őrsi foglalkozáson. Megnéztük, mi történt január 22-én Csekén, és megtekintettük a Himnusz kéziratát is. Emellett szó volt a magyarság csúcsteljesítményeiről és egyedi, különleges értékeiről is.
Láthattunk néhány izgalmas Hungarikumot, és átbeszéltük, hogy mitől válnak azok különlegessé. A gyerekek kis cetlikre írt népi mesterségeket húztak, melyeket aztán mutogatva vagy elbeszélve kellett bemutatniuk. Sok új mesterséget ismertek meg, melyekről eddig még nem hallottak soha.
Számukra a legizgalmasabb játék egy rögtönzött magyarságismereti vetélkedő volt, melyben a magyarsággal kapcsolatos dolgokkal lehetett versenyezni, és egymást kiejteni: magyar költők, írók, zenészek, színészek, ételfajták, italok, őshonos fák, állatok, kutyafajták, virágok, mesék, mondák, legendák, királyok, sportolók, folyók, hegyek, városok, falvak, politikusok, könyvek, népdalok és még sok más. – minden sorra került ebben a gyorsasági és ügyességi versenyben.
Levezetésképpen egy kirakós játék várt a gyerekekre, ahol különböző verseket kellett a költők neveivel és fényképével összepárosítani, majd elszavalni.
A Teleki Magyar Házban ezen a napon kihelyeztük a Magyarok Világszövetsége által összeállított Magyar Feltalálók és Találmányok című kiállítást. A kiállítás célja, hogy megismertesse az érdeklődőkkel a magyar feltalálókat és találmányokat, amelyek gazdagabbá tették a világunkat. Az összesen 80 poszteren több mint 300 magyar tudós munkásságát – köztük Nobel-díjasokat, a közlekedés, a világűr, a gyógyászat felfedezéseit és fejlesztéseit – lehetett megismerni.
Városi szinten az RMDSZ Máramaros megyei szervezete könnyűzenei koncertet rendezett a Magyar Kultúra Napja alkalmából (Sárik Péter Trió & Szőke Nikoletta), valamint kiosztották a Hollósy-díjakat is. Alkotói kategóriában elismerésben részesítették Szántó Andrást, aki kortárs képzőművészként, grafikus és festőként Máramaros értékeinek bemutatásán dolgozik.
Közművelődés kategóriában díjazták Simori Sándort, aki a nagybányai Lendvay Márton Színjátszó Körben végzett évtizedes munkájával a magyar kultúra megőrzésén dolgozott. Oktatási kategóriában Kassay Beáta vehette át a díjat, aki elhivatott pedagógusként több évtizede munkálkodik a máramarosi magyar oktatás fejlődéséért.
Társadalomszervezés kategóriában a Főtér Fesztivál Egyesületet ismerték el, amely közel két évtizede gazdagítja Nagybánya és Máramaros magyar kulturális életét. Ifjúság kategóriában kitüntették a Németh László Elméleti Líceum Diáktanácsát, akik példamutatóan szervezik a nagybányai diákközösség életét.
Életműdíjjal jutalmazták Vicsai Jánost, aki hat évtizedes közösségépítő munkásságával a máramarosi magyarság meghatározó alakja.