második állomás: Bolyai Líceum, Marosvásárhely
Ezen jeles nap alkalmából Zsidai Sára és Jankovszki Réka ösztöndíjas társammal ismét úgy döntöttünk, hogy egy turné keretében mindhárom fogadószervezeti helyszínre elvisszük "tudományunkat", s előadjuk azt.
A turné első állomása Fogaras volt, ahol anno Babits három évet töltött ("Fogarason egyedül megtanultam görögül."), és tanított a később, egy ideig róla elnevezett gimnáziumban. (Fogarasi fellépésünkről Jankovszki Réka cikkéből tájékozódhatnak.)
Jómagam, miután pár szóban bemutattam a Petőfi Sándor Programot, megtartottam a Meglepetés e költemény (alkalmi versek a magyar költészetben) címmel meghirdetett előadásomat. Természetesen kikerülhetetlen volt József Attila Születésnapomra című költeménye, amelyre azóta számtalan variáció, parafrázis született többek között Szőcs Géza, Markó Béla, OJD, Rékasy Ildikó, Balla Zsófia, Tóth Krisztina, Varró Dániel vagy az alig egy éve épp e városban elhunyt Kovács András Ferenc (művésznevén: KAF) tollából.
A szintén marosvásárhelyi Látó szépirodalmi folyóirat és az Aranka György Alapítvány 2024-ben a költő emlékére díjat alapított, amit szintén e jeles naphoz igazítva adtak át a napokban. Az idei díjazott, László Noémi Pulzus című verseskötetét ennek kapcsán ajánlottam a diákok figyelmébe.
A címben meghirdetett alkalmi versek közül a Harminckét éves lettem én-parafrázisok mellett az ilyen szempontból iskolateremtő Arany János-féle Sejtelem című négysorosa, illetve az erre írt variációk; József Attila: Osztás után című, nyolc perc alatt írt remeke; Weöres Sándor: 66 című születésnapi verse, illetve az utóbbi idők nagy sikerű verslavináját elindító Szabó T. Anna: A férfi, ha negyven, illetve az erre postafordultával viszonzott Lackfi-féle: A nőci, ha negyven című versei kerültek bemutatásra – az utóbbiak némi mosolyt is csalva a fiatalok arcára.
Előadásom végén felhívtam a figyelmet a Reménytelenül című új József Attila-filmre, amely szintén a napokban került a mozikba. (Reméljük, mihamarabb itt is látható lesz!)
A mikrofont Zsidai Sára erdőmérnök, vajdahunyadi ösztöndíjas vette át, aki a Rímre kapott vadászat című előadásában a vadászat szépségeit bemutató költeményeken túl az ezekben szereplő szarvashibákra hívta fel a figyelmet! Előadását – akárcsak Fogarason – nagy érdeklődés övezte.
Költészetnapi műsorunk utolsó fellépője Jankovszki Réka, fogarasi ösztöndíjas (civilben földrajz–német szakos tanár) volt. Előadásának A költészet földrajza címet adta. Ebben többek között a szülőföld, illetve a tájak, tájegységek magyar költeményekben is kimutatható hatását elemezte. Záróakkordként pedig kedvenc költője Radnóti Miklós Bájoló című versének a Kaláka együttes által megzenésített változatát gitározva-énekelve hívta egy közös éneklésre a diákokat, akik közül meglepően sokan ismerték a dallamot és a szöveget egyaránt. Hiába, a zene és az irodalom nem ismernek határokat!
Turnénk utolsó állomása: Vajdahunyad! (Az ott történtekről Zsidai Sára számol be.)